Češi se ozbrojují. Bojí se prý islamizace Evropy

Prodejci zbraní mají žně

Češi se ozbrojují. Bojí se prý islamizace EvropyNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Prodejci zbraní letos zažívali žně. Po teroristických útocích ve Francii a otevření hranic Evropské unie uprchlíkům se Češi začali výrazněji ozbrojovat. Jen za první půlrok 2015 nakoupili dvakrát více zbraní, než za celý loňský rok. Podle obchodníků se mnoho z jejich zákazníků bojí islamistů. Zájem mají hlavně o pistole, revolvery nebo pušky.

„Je to reakce na politiku Evropské unie, lidé se bojí islamizace Evropy. Nárůst zájmu o průkazy i koupi zbraní jsme zaznamenali po útocích na redakci Charlie Hebdo a poté, co Merkelová oznámila otevření hranic. Pro ty, kteří ohledně zbrojních průkazů váhali, to byla poslední kapka,“ řekl deníku ECHO24.cz Luděk Srubian z kyjovské prodejny zbraní Gundrak.

Prodejce současně odmítl, že by nárůst zájmu lidí o zbrojní průkazy mohl souviset s chystanou novelou zákona o zbraních. Návrh ministerstva vnitra počítá se zpřísněním pravidel pro nakládání s municí i zkrácením platnosti zbrojního průkazu z deseti let na pět. Resort novelou reaguje na „tragické události ve Vrběticích a Uherském Brodě“.

„Mnozí z těch, kteří si zbrojní průkaz dělají, o zpřísnění legislativy ani neví. A ti, kteří povědomí mají, si naivně myslí, že se to pak na ně nebude vztahovat,“ doplnil Srubian s tím, že největší zájem mají lidé ze střelných zbraní o samopal vzor 58. „Je to česká zbraň a mnoho zákazníků ji používalo na vojně, umí ji tak ovládat,“ dodal.

Na odbyt jdou pistole, revolvery a brokovnice

Zvýšení zájmu o zbraně ze strany českých zákazníků potvrdila deníku ECHO24.cz i prodejna z pražského Motola. „Ano, prodej zbraní se zvedl, zejména pak po teroristických útocích v Paříži. Na odbyt jdou nejvíce zbraně vhodné na obranu, to znamená pistole, revolvery nebo brokovnice,“ uvedl Radek Libovický za obchod Prodej-Zbrani.cz.

Z devadesáti procent chodí do obchodu se zbraněmi nakupovat muži. I podle tohoto prodejce chtějí lidé zbraně hlavně na svou obranu. Kromě toho si pak zákazníci pořizují zbraně i za účelem sportu, častí jsou prý i zákazníci z řad myslivců.

Celkový počet legálně držených zbraní podle údajů Policejního prezídia narostl za první půlrok 2015 o 32 tisíc na zhruba 808 tisíc. To je dvakrát více, než činil přírůstek za celý loňský rok. V roce 2013 bylo evidováno u držitelů zbrojních průkazů a licencí přibližně 760 tisíc zbraní, o rok později tomu bylo 776 tisíc.

Držitelé průkazů stárnou, mnohým z nich se neprodlouží

Oproti tomu množství těch, kteří zbrojní průkazy vlastní, podle statistik ubývá. V letech 2013 a 2014 bylo držitelů zbrojních průkazů okolo 292 tisíc. Letos jich policie zatím registruje k červnu 290 tisíc, další dva tisíce pak mají zbrojní licenci.

„Jedná se o dlouhodobý trend a zcela logický. Mnoho žadatelů, kteří například chtějí zbrojní průkaz po uplynutí jeho platnosti prodloužit, už nesplňuje zákonné podmínky pro jeho udělení,“ komentovala pro server ECHO24.cz mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová s tím, že se to týká především starších lidí.

Zpřísnit legislativu týkající se prodeje a držení zbraní navrhla po teroristických útocích v Paříži v polovině listopadu i Evropská komise. Chce zamezit mimo jiné tomu, aby se k automatickým a některým poloautomatickým zbraním dostali civilisté. Návrh počítá ale například i s tím, že by byl potřeba zbrojní průkaz na hračky a další předměty, které zbraně svým vzhledem pouze připomínají.

Více zde: Omezit zbraně je hloupost, vzkazují poslanci Bruselu

Evropský úřad si za svoji směrnici vysloužil ostrou kritiku mnoha českých politiků. Podle nich se tím omezí pouze ti, kteří zákony dodržují, a hrozba útoků se tím nesníží. „Teroristé si přece nechodí žádat o zbrojní průkaz,“ komentoval to například poslanec za TOP 09 František Laudát.

Čtěte také: Zbrojní pas na pět let. Vláda zpřísnila zákon o zbraních

Ruské zbrojovky trhají rekordy. Na Američany ale zdaleka nemají

 

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články