Obrat v případu Tuhý. Prověřováni jsou Šlachta a Ištvan

Manipulace v politické hře

Obrat v případu Tuhý. Prověřováni jsou Šlachta a IštvanNOVÉ 1
Domov
Petr Holub
Sdílet:

Bývalý velitel ÚOOZ Robert Šlachta a jeho podřízený Jiří Komárek nejsou poslední poctiví policajti, kteří společně se státním zástupcem Ivo Ištvanem bránili zhoubné reformě policie a odvážně obvinili policejního prezidenta Tomáše Tuhého, který policii zradil a posílal hlášky spřízněným politikům ČSSD. Ve skutečnosti se stali protagonisty významného pokusu ovlivnit zpravodajskými prostředky demokratické volby ve prospěch hnutí ANO Andreje Babiše.

Zhruba takový je obsah „nových a zásadních informací“, které podle šéfa GIBS Michala Murína zazněly minulý týden ve čtvrtek při jednání poslanecké komise vyšetřující okolnosti policejní reformy.

Falešná verze Agrofertu

Účastníci čtvrteční schůzky komise nechtějí průběh komentovat, přesto publikovali oficiální zprávu, která stručně shrnula, co se stalo. Po dosazení několika ověřených informací, které byly v minulých týdnech publikovány, vznikne jasný obrázek, co se ve skutečnosti v případu reformy a aféry generála Tuhého odehrálo. Od verze, kterou na základě úniků nabízela mediální divize koncernu Agrofert a někteří další novináři, se zkušenost komise liší asi jako den od noci.

Klíčem k rozpletení případu se stalo obvinění Tuhého z „brutálního úniku“ informací, které na tiskové konferenci 20. června přednesl šéf ostravské expozitury ÚOOZ Jiří Komárek. Část médií se od té doby věnovala honu na generála, který skončil 30. srpna publikací březnové zprávy GIBS na stránkách Nadačního fondu proti korupci. Zpráva popisuje průběh patnáctiměsíčního vyšetřování, které mělo objasnit, kdo 29. září 2014 odeslal SMS zprávu na telefon manažera Davida Tesaříka blízkého sociálním demokratům. Zpráva obsahovala větu „Můj zdroj jen věděl, že si mají přijít pro tatu“ a Tesaříka podle vyšetřovatelů varovala, že druhý den proběhne razie v jeho podniku Tesco SW. Stopa vedla ke generálu Tuhému, ovšem konečný výsledek byl skromný. Telefon, ze kterého byl Tesařík varován, prý komunikoval se SIM kartou, kterou později používala exmanželka Tuhého.

Čtěte také: Obvinění generála Tuhého se kácí. K úniku informací nedošlo

Na brutální únik se postupně zaměřila i poslanecká komise, která na třech schůzích zpovídala policistu Komárka. Poslední slyšení proběhlo ve čtvrtek a poslanci shrnuli: „Některá dosud zveřejněná tvrzení v médiích bývalým policistou ÚOOZ plk. Komárkem ve věci okolností organizační změny v Policii ČR nemají průkazný charakter,“ stojí v tiskové zprávě. Jinými slovy, generála Tuhého nemá smysl podezírat, že on sám nebo jeho prostředník varoval Tesaříka.

Členové komise to mohou tvrdit se značnou autoritou. Dostali totiž k dispozici originální vyšetřovací dokumenty GIBS včetně znaleckého posudku, jehož součástí je extrakce Tesaříkova telefonu. Deník ECHO24.cz už ve čtvrtek upozornil, že dokument o extrakci může posloužit jako důkaz, že se vyšetřovatelé GIBS pustili po falešné stopě. SMS zprávu o „tatovi“ totiž Tesařík nedostal, ale odesílal. K úniku nedošlo, generála není z čeho podezírat.

Takový výklad nepřímo potvrdil šéf GIBS Murín. „Dověděl jsem se informace pro činnost GIBS, které jsou nové a zásadní,“ řekl při odchodu z komise novinářům.

Komise žádá prověřit

Poslanecká komise doporučila řediteli GIBS „prověřit postup některých příslušníků a bývalých příslušníků bezpečnostních sborů a také některých státních zástupců“. Opravdu je co prověřovat, jak připomněl i článek Práva z minulého pátku. Během patnácti měsíců si nevšiml nikdo z olomoucké pobočky GIBS ani z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které případ dozorovalo, že SMS zprávu ve skutečnosti odeslal Tesařík. Z toho vyplývá podezření, že si vyšetřovatelé všimnout nechtěli, aby mohli hledat kompromitující materiál na Tuhého.

Kromě toho GIBS zjišťuje okolnosti, jak přišel ke zprávě o vyšetřování „brutálního úniku“ Nadační fond proti korupci a jeho prostřednictvím novináři, nebo sám Komárek, který zprávu využil jako podklad k obvinění Tuhého. V první řadě je třeba prověřit, jak se zpráva dostala ven z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, které si vyhradilo, aby pracovníci GIBS o průběhu vyšetřování neinformovali nikoho jiného, ani své představené. Před útokem na Tuhého mohli dát olomoučtí státní zástupci Komárkovi zprávu zcela legálně a zdůvodnit to třeba odbornou konzultací. Ištvan tuto verzi nepotvrzuje ani nevylučuje: „Vrchní státní zastupitelství v Olomouci od samotného počátku průběh prověřování ani jeho okolnosti nekomentuje a sdělovacím prostředkům nesděluje žádné informace.“

Nakonec zbývá zjistit, v čem se text publikovaný protikorupčním fondem liší od olomouckého originálu. Někdo ho upravoval ještě předtím, než se dostal k protikorupčnímu fondu, a půjde snadno ověřit, jestli se omezil na začernění jmen některých svědků. Teoreticky mohl změnit i obsah, aby lépe svědčil v neprospěch Tuhého. GIBS skutečně originál s kopií srovnala, výsledek však tají. „Vaše dotazy směřují do věci, která nebyla doposud uzavřena,“ uvedl ředitel Murín.

Ve jménu kariéry

Detektiv Komárek včera prohlásil, že se nemusí omlouvat za svůj výrok z 20. června o Tuhém a brutálním úniku informací. „Tuhý v danou chvíli podezřelý byl,“ řekl Českému rozhlasu.

On sám je teď podezřelý z něčeho jiného. Spolu s dalšími vyšetřovateli GIBS a ÚOOZ i s olomouckými státními zástupci se účastnil akce, ve které se spojilo protizákonné vyšetřování policejního prezidenta a jeho rodiny se zneužitím důvěrných informací k mediální kampani. Tato kampaň měla zachránit kariéru detektivů ÚOOZ ohroženou Tuhého reformou a přispět k volebnímu vítězství hnutí ANO.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články