Syřan věřil, že přijel do ráje gayů, v táboře se dočkal šikany

Trpké zklamání

Syřan věřil, že přijel do ráje gayů, v táboře se dočkal šikanyNOVÉ
Muži z arabských zemí na průvodu gayů v San Franciscu v roce 2008 Foto: Ilustrační foto: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Šikana včetně ostrých slovních útoků ze strany spoluputujících migrantů namísto evropského gay ráje. Tak se dá popsat zkušenost mladého syrského muže, který z válečné Sýrie utekl kromě jiného za svobodou sexuální orientace. Syřanův příběh o výpadech ostatních migrantů, kterým čelil v uprchlickém táboře, přinesla agentura AFP.

Dvacetiletý Omar snil o životě bez utlačování ze strany druhých kvůli své orientaci. Jako homosexuál neměl život v Sýrii snadný a po vypuknutí konfliktu byl již o opuštění své domoviny přesvědčený. Nečekal ale, že se po absolvování nebezpečné cesty stane obětí těch samých útoků jako doma, navíc od lidí, kteří mají tu samou pouť za sebou.

„To, že jsem přišel do Nizozemska, země svobody a osobního projevu, a že mě tu začali šikanovat kvůli tomu, že jsem gay, bylo naprosto šílené,“ řekl AFP anglicky mluvící Omar, jehož příjmení agentura nepublikovala.

Omar je jedním z 54 tisíc uprchlíků, kteří v loňském roce přišli do Nizozemska. Do Evropy se dostal jako většina uprchlíků přes moře z Turecka do Řecka. Po cestě lodí si opatřil falešný španělský pas a do Holandska odletěl v září.

„Překvapilo mě, že ti lidé, kteří podnikli tuto dlouhou a vyčerpávající cestu, jsou poté, co se sem dostali, stále schopni mě šikanovat a obtěžovat,“ řekl syrský uprchlík francouzské AFP. A podle organizace COC chránící práva homosexálů není jediný – podobnou zkušenost mělo v táborech více homosexuálů.

Spálené oblečení, pošpinění postele a výhrůžky smrtí

Někteří zažili jen slovní výpady, jiným například ostatní uprchlíci rozmazali fekálie nebo jídlo po posteli, dalším měli nechápaví krajané zapálit jejich majetek. Podle COC byli někteří i sexuálně zneužiti. To zapříčinilo izolaci a strach mnohých, kteří ze strachu odmítali opustit své pokoje. Podle další organizace Secret Garden se dokonce dva homosexuální migranti pokusili o sebevraždu.

„Vyhrožovali, že mě zabijou, řekli mi, že jsem hanba uprchlíků, strkali do mě ve frontě na kávu,“ vyprávěl pro AFP Omar. „Měl jsem štěstí, že mě fyzicky nenapadli víc.“

„Četl jsem hodně článků, které popisovali, jak je Nizozemsko vůči gayům velmi tolerantní, a že Amsterdam je hlavní město LGBT komunity. Viděl jsem fotky z gay pride,“ popisoval dále pro AFP Omar.

Omar podobně jako někteří další homosexuální uprchlíci našel útočiště u jednoho z Nizozemců. Domů si ho k sobě vzala 25letá nizozemská lesbička Lianda. „Čekal jsem, že potkám lidi, kteří by mě přijali takového, jaký jsem a podařilo se. Jít po ulici ruku v ruce s vaším přítelem, aniž byste se museli bát, co lidé udělají, je skvělé,“ řekl AFP dvacetiletý Omar, který nyní čeká na udělení azylu v zemi.

Čtěte také: Výroční správa HRW: Ve strachu z terorismu se porušují lidská práva

‚Ne znamená ne.‘ Němci učí běžence, jak se chovat během karnevalů

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články