1 Přerušena horká linka USA-Rusko

Rusko se chystá sestřelit každé letadlo nad Sýrií

, , AKTUALIZOVÁNO

Rusko se chystá považovat za cíl jakékoliv letadlo nad Sýrií, které bude létat v oblastech bojů. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu v návaznosti na sestřelení syrského bombardéru stíhačkou Spojených států, informuje deník The Independent. Incident se stal v neděli na jihu provincie Rakka, když syrské letadlo bombardovalo pozice povstalců.

Podle zpravodajské agentury AP budou ruští vojáci považovat za cíl každé letadlo, které se bude vyskytovat v místech bojů. „Jakékoliv letadlo a dron, které patří mezinárodní koalici a budou operovat západně od Eufratu, budou ruskými protivzdušnými silami považovány za cíle,“ řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Přerušena byla také horká linka mezi Washingtonem a Moskvou, která pomáhala ke komunikaci mezi oběma velmocemi, aby se zabránilo případným střetům. 

Ruský ministr zahraničí Lavrov kvůli nedělnímu střetu vyzval Spojené státy, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Oznámil také, že se 10. července v kazašské metropoli Astaně uskuteční další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde. 

Podle agentury AFP vypukly v neděli pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými bojovými jednotkami podporovanými Spojenými státy v provincii Rakka, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát. Podle mezinárodní koalice, vedené Spojenými státy, bombardovalo syrské letadlo Suchoj SU-22 povstalecké pozice. Spojenecký letoun F-18 Super Hornet pak bombardér sestřelil. Pilot zůstává od nedělního incidentu nezvěstný. 

Na to reagovalo ihned ruské ministerstvo zahraničí. „Vyzýváme USA a všechny ostatní, kteří mají své síly nebo své poradce ‚na zemi‘ (v Sýrii), aby dodržovali koordinaci v naší práci,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS v prohlášení. 

„Vybízím všechny, aby se vyhnuli jednostranným akcím, aby respektovali územní celistvost Sýrie a připojili se k naší společné práci, která je dohodnutá se syrskou vládou,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Damašek proti sestřelení bombardéru protestuje a tvrdí, že letoun útočil na radikály z Islámského státu. 

Čtěte také: Koalice v Sýrii podle Damašku sestřelila syrské letadlo

Čtěte také komentář: Ticho kolem Islámského státu

Z nového čísla Konečná v Charlottesville. Co se to děje v USA a může za to Trump?

Echo týdne: A byl zase jednadvacátý srpen ● Komentář: Teroristé nás neporazí. Tak určitě ● Rozhovor: Nechci, aby byl můj telefon chytřejší než já ● Esej: Kde končí Západ ● Fokus: Hon na diesel ● Historie: A přece je louka modrá, nebe zelené, mraky žluté

Bitcoin: pizza za miliardu a zabiják státu Digitální měna, do níž vkládají naděje nejrůznější nadšenci, si veřejnost získává jen velmi pomalu
Propil se do nebes Tvůrce románového šperku české literatury Jaroslava Haška přivedla záliba v bizarnostech až do řad bolševických teroristů
, ,

Hesla: , , ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.