AKTUALIZOVÁNO

Rusko se chystá sestřelit každé letadlo nad Sýrií

, ,

Přerušena horká linka USA-Rusko

Témata: , , ,

Rusko se chystá považovat za cíl jakékoliv letadlo nad Sýrií, které bude létat v oblastech bojů. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu v návaznosti na sestřelení syrského bombardéru stíhačkou Spojených států, informuje deník The Independent. Incident se stal v neděli na jihu provincie Rakka, když syrské letadlo bombardovalo pozice povstalců.

Podle zpravodajské agentury AP budou ruští vojáci považovat za cíl každé letadlo, které se bude vyskytovat v místech bojů. „Jakékoliv letadlo a dron, které patří mezinárodní koalici a budou operovat západně od Eufratu, budou ruskými protivzdušnými silami považovány za cíle,“ řekl ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Přerušena byla také horká linka mezi Washingtonem a Moskvou, která pomáhala ke komunikaci mezi oběma velmocemi, aby se zabránilo případným střetům. 

Ruský ministr zahraničí Lavrov kvůli nedělnímu střetu vyzval Spojené státy, aby se v Sýrii zdržely jednostranných akcí. Oznámil také, že se 10. července v kazašské metropoli Astaně uskuteční další kolo rozhovorů o urovnání konfliktu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde. 

Podle agentury AFP vypukly v neděli pozemní boje mezi syrskou armádou a arabsko-kurdskými bojovými jednotkami podporovanými Spojenými státy v provincii Rakka, kde koalice povstaleckých sil dobývá stejnojmennou baštu teroristické organizace Islámský stát. Podle mezinárodní koalice, vedené Spojenými státy, bombardovalo syrské letadlo Suchoj SU-22 povstalecké pozice. Spojenecký letoun F-18 Super Hornet pak bombardér sestřelil. Pilot zůstává od nedělního incidentu nezvěstný. 

Na to reagovalo ihned ruské ministerstvo zahraničí. „Vyzýváme USA a všechny ostatní, kteří mají své síly nebo své poradce ‚na zemi‘ (v Sýrii), aby dodržovali koordinaci v naší práci,“ uvedl Lavrov podle agentury TASS v prohlášení. 

„Vybízím všechny, aby se vyhnuli jednostranným akcím, aby respektovali územní celistvost Sýrie a připojili se k naší společné práci, která je dohodnutá se syrskou vládou,“ dodal šéf ruské diplomacie.

Damašek proti sestřelení bombardéru protestuje a tvrdí, že letoun útočil na radikály z Islámského státu. 

Čtěte také: Koalice v Sýrii podle Damašku sestřelila syrské letadlo

Čtěte také komentář: Ticho kolem Islámského státu

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi