Cameron: Aktivace článku 50 je suverénním rozhodnutím Británie

Brexit

Cameron: Aktivace článku 50 je suverénním rozhodnutím BritánieNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí. V pondělí to po jednání britské vlády oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Premiér dále oznámil, že nevidí žádný důvod ke druhému skotskému referendu o samostatnosti na Londýnu.

Cameron chce nadále v nadcházejících týdnech spolupracovat se svými unijními partnery. Žádné okamžité změny nečekají ani občany unijních zemí, kteří v Británii žijí, to samé se týká i Britů v EU. „Británie zůstává členem EU, dokud neodejdeme,“ sdělila mluvčí.

Cameronova vláda nyní ustaví nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Evropské unie. Součástí úřadu budou představitelé z ministerstva zahraničí i financí. Cílem pro nového premiéra bude položit základy k odluce s Bruselem. Cameron již dříve řekl, že se k říjnu chystá z funkce odejít a že výstupová procedura s EU bude úkolem nového premiéra.

Podle Camerona není žádný důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti. To přitom nevyloučila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová s tím, že není možné přinutit Skoty k odchodu z EU, když si přejí setrvání v evropském bloku. Cameron je ale toho názoru, že důvody k udržení společného státu se Skoty jsou stejně silné, jak se ukázalo v referendu před rokem a půl. Také odmítá, že by Edinburgh mohl odluku s Bruselem vetovat, protože o odchodu z EU rozhodlo celé Spojené království.

Článek 50 je část lisabonské smlouvy z roku 2009, popisující postup pro případ, že má členská země zájem z unie odejít. Text článku pro takový krok neklade žádné předběžné podmínky, kromě toho, že rozhodnutí členské země musí být v souladu s jejím ústavním pořádkem. Stát, který chce odejít, musí svůj záměr formálně oznámit, nestačí tak pouhá informace o výsledku referenda.

Podle informovaného unijního činitele může být oznámením dopis předsedy vlády šéfovi Evropské komise Donaldu Tuskovi nebo také jednoznačné ústní vyjádření předsedy vlády dané země učiněné před všemi dalšími šéfy států a vlád přímo na summitu EU. Teprve po této formální aktivaci článku začne dvouletý proces vyjednávání, po celou dobu je odcházející země členem unie za nezměněných podmínek.

Čtěte také: ON-LINE: EU nebude s Británii jednat o odchodu, dokud o něj nepožádá

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články