Daň za stažená data z internetu? V Maďarsku zřejmě brzy ano

Internet

Daň za stažená data z internetu? V Maďarsku zřejmě brzy anoNOVÉ
Počítač - ilustrační foto Foto: FOTO: WIKIPEDIA
1
Ekonomika
  • Josef Kohout
Sdílet:

Maďarsko se připravuje na zavedení první internetové daně na světě, alespoň to ve své neortodoxní politice razí premiér Viktor Orbán se svou stále dominantnější stranou Fidesz.

Ministr hospodářství Mihály Varga během středy představil své plány, které zahrnují poplatek 150 fillérů (tj. 1,5 forintu či zhruba 62 amerických centů) za každý gigabyte stažených dat. Varga uvedl, že by daň měli odvádět poskytovatelé internetových služeb. Jedná se podle něj o logické rozšíření daně uvalené na telefonní hovory a textové zprávy v roce 2011.

Podle Neelie Kroes, dosavadní expertky EU na digitální technologie, poškodí navrhované opatření maďarskou ekonomiku. „Jednostranné zdanění internetu není chytrým nápadem, pouze přispěje ke zvýšení ceny internetových služeb pro spotřebitele,“ dodala s tím, že Maďarsko se již tak nachází ve využívání internetových služeb pod evropským průměrem.

Plán zdanění internetu má samozřejmě své oponenty i na domácí scéně. Navržená daň by do státní kasy přinesla dle odhadů zhruba 200 mil. HUF během příštího roku. Odpůrci vyzvali k protestům proti tomuto opatření. Skupina na Facebooku, která se snaží bojovat proti zmíněnému návrhu, má již za prvních pár hodin od vytvoření více jak 6 000 členů.

Internetová daň je nejnovějším přírůstkem do řady kontroverzních daní a finančních sankcí zavedených vládou Orbána, s cílem podpořit statní rozpočet. V červenci parlament schválil vládní návrh, podle něhož budou banky muset odškodnit klienty za své praktiky při stanovování poplatků a úroků u úvěrů a za způsob určování kurzů u devizových půjček. Podle odhadů maďarské centrální banky by toto rozhodnutí mohlo stát finanční sektoru 600 až 900 miliard forintů. Tento krok navíc přišel po té, co již v roce 2010 byla zavedena nečekaná bankovní daň a během letošního roku další daň z finančních transakcí.

Čtěte také: Kontrola internetu v Rusku: uživatelé WiFi se musí identifikovat

Další dodatečnou daň vláda uvalila během srpna a to na příjmy z reklamy. Tento krok zvedl vlnu obvinění z možné cenzury sdělovacích prostředků. Nezávislá televizní stanice RTL Klub minulý týden podala stížnost k Evropské komisi s tím, že daň byla navržena tak, aby diskriminovala televizní vysílání.

Brusel již vedl s Orbánovou vládou několikero sporů. Z EU padly výroky o „snaze umlčet živou debatu“ či „útoku na maďarskou demokracii“.

V komunálních volbách na začátku tohoto měsíce získala strana Fidesz většinu v téměř všech deseti největších městech. Během svého vítězného projevu Orbán řekl, že je odhodlán pokračovat v nastoleném tlaku na bankovní sektor, který dle něj „musí být hnán k odpovědnosti“.

Největší maďarský telekomunikační operátor Magyar Telekom uvedl, že návrh zákona by znamenal potenciální náklady pro odvětví až do výše 1 mld. HUF. Akcie společnosti klesly po zprávě o téměř 4 procenta.

Mluvčí maďarské vlády uvedl, že odpůrci této daně pouze vytváří „hysterii“, a dodal, že parlament bude odsouhlasovat strop poplatků pro jednotlivé telekomunikační společnosti. Odmítl také varování, že vybírání poplatků za používání internetu by mělo poškozovat maďarské hospodářství. 

Další zajímavé zprávy z byznysu najdete na http://roklen24.cz/

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz