NOVÉ

Ruská média ironizují Putinův projev

,

Co píší ruské noviny

Spíše ironicky komentuje ruský tisk čtvrteční tříhodinové vystoupení prezidenta Vladimira Putina, věnované hlavně uklidňování nálad po dramatické devalvaci rublu. „Život se po takových tiskových konferencích stává veselejším a svět jasnějším,“ nadepsal liberální list Vedomosti. 

Skvělý nápad vysílat prezidentovu tiskovou konferenci v přímém přenosu posloužil podle komentátora hlavně tomu, že "zase jsme se přesvědčili, že všichni nepřátelé lžou a že náš prezident je nejživější ze všech živých", čili žádný nesrozumitelný android - to když třeba hovoří o gruzínském exprezidentovi Saakašvilim jako o "všivákovi". A také Putin dokazoval lidu, že "stejně jako dříve ví vše o všem a vždy nade vším bdí". 

Lze tedy odhodit stranou zrádné myšlenky o selhání vedení země, které člověka mohou napadnout při pohledu na kurz dolaru: „Ne, ne, vše bylo promyšleno, vše je kontrolováno - a jestli ne, tak zase bude, nanejvýš za pár let." Zkrátka, „Rusové - a nejen Rusky - milují svoji vládu ušima", a "kde jinde by se dalo v naší těžké době uslyšet tolik opravdu uklidňujících slov", na rozdíl od lamentujících bankéřů. A jestli Západ obviňuje Rusko z porušování nějakých hloupých pravidel, tak Putin jim vyčte mučení islamistů a zákaz vjezdu oblíbeného zpěváka Josifa Kobzona do Lotyšska, jakož i vysvětlí, že agresivní je NATO, zatímco ruští vojáci na Ukrajině uposlechli volání srdce a skutečným opozičníkem býval Lermontov; jinými slovy všem je vše jasné, ironizují Vedomosti. 

Čtěte také: Putin: Chtějí nám vytrhat zuby a drápy a kůži si pověsit na zeď

„Tisková konference ruského prezidenta k závěrům asi nejdramatičtějšího roku v tomto století neodpověděla na klíčovou otázku, co bude s vlastí a s námi. Spíše vznikl dojem, že nejen svět a Rusko, ale i země a její vedení existují v rozdílných realitách," usoudil internetový list Gazeta.ru. Ačkoli se zhroutil měnový trh a vypukla naplno finanční krize, nezaznělo nic konkrétního a prezident hovořil jakoby se nic zvláštního nestalo. 

Prezidentův příslib "odskoku do přebytku" se neopírá o žádné seriózní argumenty, podotkl komentátor a pozastavil se nad tím, že vše v ekonomice se prý sladí samo od sebe, za rok za dva, a to "nevyhnutelně", jak Putin několikrát zopakoval. 

„Tak bodrý tón si prezident asi vybral schválně, aby uklidnil lid (...) Ale bohužel neuklidnil všechny: dokonce i při růstu cen ropy na světových trzích rubl během tiskové konference klesal," upozornil autor. Podle jeho názoru sklíčenost elit z krize a úporná neochota Ruska přiznat si její vnitřní a politický - nejen ekonomický - charakter mohou v budoucnu vážně ohrozit stabilitu země. 

Čtěte také: VIDEO: Policie zasáhla proti lidem, kteří chtěli Putinovi položit otázky

Nejenže Putin neohlásil žádné demise a zklamal tím naděje na nového premiéra, ale přímo dal najevo, že je vcelku spokojen s ústřední bankou, s vládou i s šéfem ropného koncernu Rosněfť Igorem Sečinem, tedy že nadále hodlá lavírovat mezi relativními jestřáby v politice a relativními liberály v ekonomice. 

„Sotva však valuty v bankách či pohanku v obchodech skupují výlučně odpůrci režimu - a to pád rublu i chaotické vykupování zboží bývá známkou krize důvěry lidí ve stát, jak řadových občanů, tak firem," poznamenal list Gazeta.ru. Soudí, že jakkoli prezident nepříjemné otázky ponechal bez odpovědi a jeho rétorika se stala ještě tvrdší a lidovější, realita stejně donutí režim reagovat na krizi. 

Zatím je však nejasné, zda se vládě a centrální bance podaří uhasit ekonomický požár v zemi, která se uchází o globální roli v novém světovém pořádku. A to "naše neuvěřitelně útočná zahraniční politika fakticky zahnala zemi nejméně na rok do hluboké ekonomické obrany". „Vlastní ekonomika se stává úhlavním nepřítelem Ruska," tvrdí Gazeta.ru a doporučuje režimu "přiznat si novou realitu a věnovat se raději vlastní zemi než boji s nikoli vždy skutečnými vnějšími hrozbami". 

Čtěte také: Putin na konferenci označil novináře po mrtvici za opilého

Přejít na diskusi