NOVÉ

Kalousek: Babiš zakázal zveřejnit můj rozhovor v MF Dnes

Mediální cenzura v Mafra?

Témata: , ,

Ministr financí, šéf hnutí ANO a majitel mediálního domu MAFRA Andrej Babiš měl zakázat zveřejnění rozhovoru, který s prvním místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem udělala MF Dnes. Ve středu to novinářům řekl sám Kalousek, podle kterého měl velký rozhovor vyjít nejdříve v sobotu, poté začátkem týdne a nakonec se ukázalo, že kvůli zásahu Babiše nevyjde vůbec. MAFRA Kalouskovo nařčení odmítla s tím, že MfD z rozhovoru obsáhle citovala.

„V minulém týdnu mě redakce MF Dnes pořádala o velký rozhovor k aktuálním tématům, který měl vyjít v sobotu. Byl jsem poměrně překvapen, protože v posledních dvou letech MfD takový zájem neprojevila,“ popisuje Kalousek. „Rozhovor v sobotu nevyšel s omluvou, že vyjde v pondělí. V pondělí nevyšel s omluvou, že vyjde v úterý. Nevyšel ani v úterý a nevyjde nikdy, neboť jak jsme zjistili, majitel nakladatelství MAFRA Andrej Babiš zakázal jeho uveřejnění,“ dodává druhý muž TOP 09 a Babišův hlavní politický rival.

Podle Kalouska v MF Dnes a Lidových novinách panuje pod Babišem tvrdá cenzura: „Aby mi bylo rozuměno, redakce má svobodné právo zvolit, s kým bude dělat rozhovory. Samotný výběr cenzurou není. Pokud se však redakce k rozhovoru rozhodne, uskuteční ho a majitel zabrání jeho publikování, jedná se již o tvrdou cenzuru, která znehodnocuje demokratické prostředí.“

MF Dnes a Lidové noviny spolu s Haló novinami označil Kalousek za propagandistické tituly svých majitelů. Jako k takovým se k nim podle něj musí přistupovat.

Kalousek se také rozhodl ve středu klíčové pasáže nevydaného rozhovoru zveřejnit. S jeho svolením text publikuje i server ECHO24.cz.

Čtěte: Rozhovor s Kalouskem, který nesměl vyjít v MF Dnes 

MAFRA: Postoji Kalouska nerozumíme

MAFRA prohlášení prvního místopředsedy TOP 09 odmítla. „Nerozumíme postoji Miroslava Kalouska, který obvinil deník MF Dnes z používání cenzury, protože v listu nevyšel jeho rozhovor celý,“ stojí ve stanovisku mediálního domu.

MF Dnes podle vyjádření už v pátek informovala o dění v TOP 09 před jejím blížícím se sjezdem: „V textu byl obsáhle citován i místopředseda TOP 09 a citáty pocházejí právě z rozhovoru, o němž Miroslav Kalousek hovoří. Rozhovory s představiteli TOP 09, nejen s Miroslavem Kalouskem, máme připraveny pro blížící se sjezd TOP 09, která se bude muset vypořádat s prudce klesajícími preferencemi.“

Podobně jako MAFRA reagoval také Andrej Babiš, podle kterého jde o nesmysl.

Vyjádření vydavatelství nicméně nevysvětluje, proč byl i po vydání citací Kalousek ubezpečován, že rozhovor vyjde začátkem týdne.

Přejít na diskusi