Zelení tlačí na přejmenování berlínských ulic po Afričanech

PŘEJMENOVÁNÍ MÍST V BERLÍNĚ

Zelení tlačí na přejmenování berlínských ulic po AfričanechNOVÉ
Ukazatel na Nachtigalplatz v Berlíně. Foto:

Foto: Wikimedia Commons/Mangan2002/CC BY-SA 3.0

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Zelení v Berlíně usilují o přejmenování ulic a náměstí, které dlouhodobě nesou jména německých kolonizátorů, naopak po Afričanech. Má se tak stát v tzv. africké čtvrti, kde žije velké množství imigrantů, kterým se prý jména ulic nezamlouvají. O přejmenování se aktivisté snaží už dlouho, ale nyní se věc posunula více k svému uskutečnění. Místa tak mají připomínat osoby Matamba, Yaa Asantewaa a Dibobe, které se kolonizátorům postavily nebo kolonizací trpěly. Přival kritiky si za to berlínští politici vysloužili například od Alternativy pro Německo, podle které má metropole mnohem závažnější problémy k řešení. 

Ulice Petersallee a Lüderitzstrasse a náměstí Nachtigalplatz – tato by měla podle německého serveru Berliner Zeitung změnit své historické názvy kvůli pojmenování po osobách z krátkého období německého kolonialismu. Nacházejí se v oblasti německé metropole Berlin-Mitte v části Wedding, v tamní takzvané africké čtvrti, ve které žije značná část migrantů z Afriky a jejich potomků a jména jim patrně nejsou příliš po chuti.

Odkazují totiž například na německého koloniálního podnikatele a cestovatele Carla Peterse, který se na konci 19. století stal říšským komisařem německé kolonie ve východní Africe. Kvůli nelidskému zacházení s domorodci byl ale nakonec úřadu zbaven. Kvůli zacházení s Afričany není zrovna nyní pozitivně hodnocený ani Gustav Nachtigal, který v 19. století přispěl ke vzniku německých kolonií Togoland a Německý Kamerun.

Třetí z nepohodlných názvů pak připomíná německého obchodníka Adolfa Lüderitze, který v 19. století koupil území v oblasti Angra Pequena od domorodého náčelníka. Na místě založil kolonii Německá jihozápadní Afrika, kde se nachází dnešní Namibie. Právě s namibijským kmenem Hererů, který žádá uznání genocidy, se dodnes Německo dohaduje. 

Navrhují africkou královnu, která se postavila Portugalcům

Výbor v městské části Wedding, kterému předsedá politik za Zelené Bertrand Njoume a je v něm také Sabine Weisslerová ze stejné strany, proto chce místo nich připomenout naopak historické postavy, které se kolonizátorům postavily. Navrhuje Nzingu von Matamba z přelomu 16., a 17. století, která byla královnou na území dnešní Angoly a postavila se přicházejícím Portugalcům. 

Jako další určil výbor Yaa Asantewaa, která byla na přelomu 19. a 20. století královnou matkou na území dnešní Ghany a podporovala zase odpor proti britským kolonizátorům. Třetího vybrali Martina Dibobe, který byl v Berlíně vystaven v lidské zoo jako příklad každodenního afrického života. Nakonec se ale vyučil na zámečníka, v Německu se oženil a už tu zůstal. 

V případě, že by jména neprošla, má výbor v záloze ještě několik dalších Afričanů. Rozhodnout o nich musí podle webu Berliner Zeitung další výbory a šanci vyjádřit se k nim budou mít také místní rezidenti, a to ještě před letními prázdninami. Přejmenování by navíc znamenalo, že by místní museli pomyslně „změnit“ bydliště. 

Nicméně proti už jsou teď někteří politici. Nad jejich záměrem se pozastavila například Sabine Schüllerová z Alternativy pro Německo (AfD), podle které by měla berlínská oblast řešit jiné věci. „Máme vysoký podíl bezdomovců, žadatelů o azyl a nezaměstnaných. Kritická je také bytová situace,“ uvedla v rozhovoru pro web Die Freie Welt.  

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Nový trik proti vyhoštění z Německa. Stačí si vymyslet zločin ve vlasti

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články