Stát musí zajistit nezbytný servis pro podnikatele

Říká se, že nejhorší je neříci jasně, co chci, a přitom to tvrdě vyžadovat. Tak se dnes chová stát k českým podnikatelům. Přitom logika by velela přesně stanovit vše, co je nutné, srozumitelně to zveřejnit, a teprve pak to v minimálním počtu kontrol vyžadovat.

Je překvapivé, že se tak stát dosud nechoval. A dobrá zpráva je, že tato naprosto logická věc se konečně chystá. Seznam povinností pro podnikatele vzniká ve spolupráci s Hospodářskou komorou. Také proto měníme zákon o jejím postavení. Na internetu budou uveřejněny všechny povinnosti, které vyplývají pro podnikatele a živnostníky ze zákonů a předpisů v celém kalendářním roce. Povinnosti se budou řadit logicky podle jednotlivých oblastí podnikání, aby vše bylo přehledné a nikdo se nemusel hodiny snažit ty své mezi ostatními najít. A za celý informační servis nebude muset nikdo platit. Pochopitelné a také logické. A nově bude mít také každý další zákon, který parlament schválí, přílohu, ve které budou nové povinnosti, pokud z něj vyplynou, jasně popsány.

Ve srovnání s nesmyslnými a obludnými databázemi nebo povinnostmi typu evidence tržeb či kontrolního hlášení je to vstřícný a prospěšný krok. Pomůže a nebere nikomu, kdo se chce věnovat své práci a podnikání, hodiny času navíc. Je to servis státu pro aktivní občany, o který nám jde. Recept máme i na to, jak zjistit, jestli podnikatelé povinnosti dodržují, a přitom je minimálně obtěžovat. Jmenuje se jedno kontrolní místo. Návrh zákona na tuto změnu už TOP 09 předložila. Chceme, aby do firem už nechodilo až 27 kontrol z jednotlivých státních institucí, ale pouze jedna jediná. Ta zkontroluje vše najednou.

Vládní koalice bohužel opakovaně neumožnila projednání zákona, který by to umožnil. Vedle toho zrušila již platný zákon o jednotném inkasním místě. I proto jsem jedním z těch, kteří mění zákon o Hospodářské komoře a prosazují další praktická řešení. Vždyť říci, co chci, je ta úplně základní služba pro podnikatele, kterou jim stát může dát. Hned po volbách musíme také postupně rušit všechny zbytečné a nesmyslné regulace, které zatěžují podnikání.

Přejít na diskusi