EET testuje sotva 500 podnikatelů. ‚Nejšťastnější jsou číšníci a servírky‘

ZKUŠEBNÍ PROVOZ OBÁVANÉ EET

EET testuje sotva 500 podnikatelů. ‚Nejšťastnější jsou číšníci a servírky‘NOVÉ
Ministr financí Andrej Babiš si zkušební provoz EET pochvaluje. Foto: FOTO: Jan Zatorsky
1
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Testovací provoz ostře sledované elektronické evidence tržeb (EET), který byl spuštěn od začátku listopadu, probíhá podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) bez problémů. Zatím se ale do evidence zapojilo sotva 500 podnikatelů ze stravovacích a ubytovacích služeb. Podle Finanční správy si přitom povinné autentizační údaje vyzvedla více než polovina z 40 tisíc hospodských, restauratérů a hoteliérů, kterých se EET v první vlně týká.

„Od včerejšího poledne, kdy se testovací provoz rozběhl, evidujeme asi 43 tisíc účtenek a do toho provozu se zapojilo 496 subjektů,“ uvedl na tiskové konferenci ke spuštění testovacího provozu Babiš. Ten si průběh EET zatím pochvaluje. „Na rozdíl třeba od registru vozidel nebo jiných takových projektů, které po spuštění kolabovaly, EET nepadá. Nejsou ani žádné fronty, jak někteří předtím říkali, že se budou tvořit. Ta doba odezvy z finanční správy je pod jednou sekundou,“ dodal.

Zátěžová zkouška EET, která na začátku listopadu začala, přitom okusila jen velmi malý zlomek náporu. V první fázi, která odstartuje od 1. prosince, by se totiž do evidence mělo zapojit podle údajů z Finanční správy přibližně 40 tisíc podnikatelů. To znamená že zatím se do EET nezapojila ani celá dvě procenta podnikatelů, kterých se týká.

Řada podnikatelů přitom přiznává, že EET nechávají na poslední chvíli záměrně. „Samozřejmě, že to nechávám na poslední chvíli. V EET nevěřím, jde jen o to, aby si úřady odzkoušely, jak systém funguje nebo nefunguje,“ uvedl už dříve serveru Echo24.cz majitel pražské restaurace Atelier Red & Wine Lubo Mikuš.

Radost má personál

Podle Babiše jsou nakonec ze zavedení evidence nejšťastnější zaměstnanci restaurací. „Nejvíce to vítají číšníci a číšnice, kteří v těch podnicích, kde nejsou pokladny, kde se neplatí DPH, kde za zaměstnance není odváděno sociální a zdravotní pojištění, pracují. Konečně si mohou zajít do banky a zažádat si o hypotéku,“ uvedl Babiš.

V příštím roce by se měly příjmy státního rozpočtu podle Babišovi náměstkyně Aleny Schillerové díky zavedení elektronické evidence tržeb zvýšit o 4,3 miliardy korun. Celkově by evidence tržeb měla po startu všech jejich fází v roce 2018 přinést navíc do rozpočtu 18 miliard korun. Navýšení příjmů přitom podle Babiše zahrnuje kombinaci samotné evidence tržeb a s tím spojených větších příjmů daně z přidané hodnoty a ze sociálního a zdravotního pojištění. MF také očekává i nárůst příjmů z daně z příjmu fyzických osob nebo omezení dávek v nezaměstnanosti. Řada lidí totiž v současnosti podle Babiše pracuje na černo a zároveň pobírá podporu.

Během zkušebního provozu EET si podnikatelé a živnostníci mohou vyzkoušet funkčnost systému i to, zda funguje oboustranná výměna dat s úřady. Řada z nich se však obává, že systém neunese počáteční nápor a bude kolabovat tak, jak to bylo v případě jiných registrů (třeba registr vozidel v roce 2012 zkolaboval deset minut po spuštění). Pokud se tak stane, je na podnikateli, aby zajistil dodání dat finanční správě, a to do 48 hodin. Jinak mu hrozí finanční sankce. Stejně tak v případě, že nevytiskne účtenku. Úřady mu mohou uložit až půlmilionovou pokutu.

Čtěte také: Šéf berňáku nezná zákon o EET, ať si jej přečte, vyzývá Stanjura

Démon EET. Na Spojce už pivo nenatočí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články