Sobotka: Srovnávat cestu do Číny s návštěvou Moskvy je nesmysl

Zeman a Čína

Sobotka: Srovnávat cestu do Číny s návštěvou Moskvy je nesmyslAKTUALIZOVÁNO 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Jako divadlo, které si prezident Miloš Zeman nemůže odpustit odehrát, vnímá opozice cestu hlavy státu do Číny na oslavy výročí konce 2. světové války. Hospodářské noviny v úterý informovaly, že Česká republika kvůli Zemanově cestě jako jediná země Evropské unie vetovala návrh, aby se vrcholní evropští politici oslavám vyhnuli. To premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak mírní vášně. Na cestě prezidenta do Číny nevidí nic špatného. Podle něj se Zeman silně angažuje ve zlepšování česko-čínských vztahů.

Evropská unie se chce oslavám konce 2. světové války v Pekingu vyhnout. Jedním z hlavních důvodů má být aktuální napětí mezi Čínou a Japonskem. Součástí oslav je totiž vojenská přehlídka, kde chtějí Číňané ukázat své nové zbraně. Přehlídky se zúčastní například ruský prezident Vladimir Putin. Jako jediný z vrcholných evropských státníků pak na oslavy zavítá i Miloš Zeman. O jeho účasti na přehlídce zatím není jasno. Přesto už se na jeho hlavu snesla ostrá kritika.

„Moc mě mrzí, že pan prezident si své divadlo v Číně prostě musí odehrát, spojencům navzdory. Pokud chceme úspěšně čelit mezinárodním krizím, které se na nás valí, Evropa musí být jednotná,“ varuje místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. „Lídři všech evropských zemí dobře věděli, že například oslavy v Rusku nebyly jen historickou připomínkou války, nicméně také monstrózní přehlídkou režimu samotného. Podobný scénář se samozřejmě bude odehrávat i v Pekingu,“ dodává.

A s kritikou přicházejí i zelení. Podle senátora Václava Lásky chtěla mít EU jednotný postoj k oslavám v Číně. To se ale kvůli Česku nepovedlo. „Je skvělé, že konečně má Česká republika jednotnou zahraniční politiku. Je hrozné, že ji určuje státník, jehož rozhodování je vedeno jen jeho bezmezným egem a vírou ve vlastní neomylnost. Země, která kdysi byla vlajkonošem lidských práv a svobod, se tak stává rusko-čínským trojským koněm v srdci Evropy,“ prohlásil senátor.

Sobotka: Zeman přispívá ke zlepšování česko-čínských vztahů

S tím ale nesouhlasí premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Ten podle svých slov nevidí na Zemanově cestě do Číny nic špatného.

„Prezident Zeman je silně angažován ve zlepšování česko-čínských vztahů, které je i významnou prioritou naší vlády,“ napsal Sobotka deníku ECHO24.cz s tím, že se pozitivní posun na vztazích s Čínou už promítl jak do našeho exportu do Číny, tak do čínských investic v Česku.

Čtěte také: ČR proti EU, kvůli Zemanovi vetovala návrh vyhnout se Číně

„Srovnávat tuto cestu s nedávnou návštěvou Moskvy je nesmysl, vůči Číně neuplatňuje EU žádné sankce,“ doplnil premiér.

O posunu ve vzájemných vztazích obou zemí svědčí mimo jiné to, že se Čína a její firmy příští rok zúčastní mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně. Čína tu bude mít vlastní pavilon a veletrhu se zúčastní jako klíčová partnerská země.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články