EU v ukrajinské krizi katastrofálně selhala, míní Sněmovna lordů
EU a Ukrajina
Británie a celá Evropská unie „katastrofálně selhaly“ při hodnocení ruských postojů k ukrajinské krizi, počínaly si jako náměsíční a podcenily hloubku ruského nepřátelství. Uvádí to zpráva evropského výboru britské Sněmovny lordů, o níž informovala stanice BBC.
Ve vztahu ke konfliktu na Ukrajině se podle horní komory britského parlamentu Londýn „nechová aktivně a není dostatečně viditelný“. Britské ministerstvo zahraničí má zkrácený rozpočet a postrádá kvůli tomu analytiky a experty na ruskou politiku. Obdobná situace panuje i v ostatních zemích EU, což způsobilo neschopnost zformulovat „autoritativní odpověď“ na ukrajinskou krizi.
Vztahy EU s Ruskem byly podle Sněmovny lordů příliš dlouho založeny na optimistických předpokladech, že Rusko je na nejlepší cestě stát se demokratickou zemí. Výsledkem byla neschopnost EU vyhodnotit hloubku ruského nepřátelství, když Brusel předloni zahájil jednání o přidružení Ukrajiny k EU.
Čtěte také: Doněčtí povstalci hlásí klid, pozorovatelé OBSE naopak palbu
Britský ministr: Mám obavy z Putina. Pobaltí může být druhá Ukrajina
„Nedostatek analytických kapacit v Británii i v EU způsobil katastrofálně chybné vyhodnocení nálad během krize,“ prohlásil šéf evropského výboru Sněmovny lordů Christopher Tugendhat. Londýn ani Brusel nedokázaly nalézt strategický návod na jednání s Ruskem v dlouhodobé perspektivě, konstatoval.
Mluvčí britského ministerstva zahraničí v reakci uvedla, že rozsah „neospravedlnitelné a nezákonné“ intervence Ruska na východě Ukrajiny nedokázal předpovědět nikdo. „Vina leží výhradně na proruských separatistech podporovaných ruskými úřady, nikoli na asociační smlouvě EU s Ukrajinou. O tom, zda bude mít Ukrajina těsnější sociální, ekonomické a politické vztahy s EU, musejí rozhodovat Ukrajinci, nikoli Rusko,“ citovala britskou mluvčí BBC.