Unikátní fotky pražských mostů. Takhle Prahu neznáte

Tuhle krásu můžete mít doma

Unikátní fotky pražských mostů. Takhle Prahu neznáteMIMOŘÁDNÁ NABÍDKA 7
Panorama
Echo24
Sdílet:

Jedinečné historické fotografie pražských mostů z doby před 100 lety. Praha, jak ji neznáte. Známé scenérie v neznámém aranžmá. Ale i zcela neznámé záběry. Stejně jako místa, která dnes už neexistují. To všechno nabízejí staré fotografie v unikátním Kalendáři Mosty staré Prahy, který si můžete objednat zde.

V kalendáři Mosty staré Prahy najdete 25 historických fotografií pocházejících z konce 19. a začátku 20. století. Na fotografiích uvidíte mosty, které už nestojí, ale i podobu těch, které se dodnes klenou nad Vltavou.

Na titulní straně je neuvěřitelný snímek Karlova mostu pobořeného velkou povodní v září 1890, která povalila mostní oblouky. Během opravy stavitelé vytvořili provizorní lávku jakýsi bypass, který po dobu opravy nahradil funkci Karlova mostu.

Kalendář si můžete objednat jako skvělý vánoční dárek v eshopu vydavatelství Echo Media. Kalendář je ve velkém formátu na výšku. Pořídit jej lze za zvýhodněnou cenu 299 Kč.

Objednat si můžete kalendář zde.

Více fotografií najdete ve fotogalerii – stačí kliknout na úvodní foto.

Měsíc leden nabízí pohled na původní podobu Čechova mostu se čtyřmi velkými sochami géniů, kteří stojí na zasklených železných lucernách na vrcholech sloupů ve výšce 17,5 m.

Foto: Foto: Historicke-foto.cz

Měsíc únor nabídne pohled na dopravní ruch Karlova mostu. Od r. 1883 jezdila po mostě koňka tedy tramvaj tažená koňmi. V roce , kterou 1905 vystřídala koně elektrika. Tramvaje jezidily po mostě jen tři roky a poté byly nahrazeny autobusy, které jste mohli na mostě spatřit až do roku 1932. Veškerá automobilová doprava byla na mostě zastavena v roce 1965.

Foto: Foto: Historicke-foto.cz

Měsíc březen patří mostu Mánesovu, který byl otevřen v roce 1914.. Původně dostal jméno most arcivévody Františka Ferdinanda. Most spojuje náměstí Jana Palacha s Klárovem.

Foto: Foto: Historicke-foto.cz

Měsíc duben má v kalendáři výsadní místo, neboť není věnován mostu, ale tunelu. V roce 1904 byl proražen ve vyšehradské skále tunel, který propojil Výtoň s Podolím. Tunel měří pouhých 35 metrů. Dolní obrázek na kalendářově straně je vzácný tím, že tunel je ještě zcela holý bez cimbuří, kterým byl dozdoben až později.

Foto: Foto: Historicke-foto.cz

Měsíci květnu vévodí most Legií, který původně nesl jméno císaře Františka I. Tento most, který spojuje Národní třídu s Újezdem, měl i další jména. Za války se jmenoval Smetanův most a v letech 1960 až 1990 most 1. Máje.

Měsíc červen nabízí obrázky Rudolfovy lávky, která už pražské břehy nespojuje. Stála kousek od dnešního Mánesova mostu. Spojovala Klárov s náměstím Jana Palacha. Horní snímek je vzácný, protože Mánesův most a Rudolfova lávka stály vedle sebe jen několik měsíců.

Měsíc červenec představí Palackého most, který vznikl v letech 1876-1878, aby spojil Smíchov s Podskalím. Most byl původně barevný v modro-bílo-červené národní trikoléře. Barvy ale vzaly brzy za své kvůli exhalacím. Zhlaví pilířů a klenbové kvádry byly z modré žuly, zábradlí z bílého kararského mramoru a poprsní zdi z červeného pískovce. Jak je ze snímků patrno byl most původně ozdoben sousošími od Josefa Václava Myslbeka motivovanými českými pověstmi. Na mostě stáli Ctirad a Šárka, Libuše a Přemysl, Lumír a Píseň a Záboj a Slavoj. Sochy dnes stojí na Vyšehradě.

Měsíc srpen nabízí nejkrásnější klasický pohled na pražské mosty z XIX, bastionu svatého Tomáše na Letné. Na spodním obrázku vidíte Prahu ještě takřka bez mostů. Břehy spojuje jen Karlův most a Rudolfova lávka a most císaře Františka I.

Měsíc září je věnován Karlovu mostu, který si jako král pražských mostů zaslouží dvě strany v kalendáři. Základní kámen k mostu byl položen v roce 1357, aby nahradil svého předchůdce most Juditin, který byl stržen při povodní.

Měsíc říjen zdobí obrázky řetězového mostu císaře Františka I. Tento most byl postaven v letech 1839-1841 a Pražanům sloužil do roku 1898. Most byl poté jako kapacitně nevyhovující zbourán a nahrazen dnešním mostem Legií. Zajímavostí na horním snímku je sušící se prádlo ve stavební jámě připravené na stavbu Národního divadla.

Měsíc listopad je věnován Křižovníckému předmostí Karlova mostu. Současná podoba náměstí pochází z roku 1848,, kdy bylo rozšířeno a byly zakryty zbývající oblouky Juditina mostu..

Měsíc prosinec nabízí pohled na další most, který ve své původní podobě už neexistuje.. Most císaře Františka Josefa I. , který byl lidově nazýván Eilščin most podle navazující Eliščiny třídy (dnes Revoluční) byl vystavěn anglickými inženýry v letech 1865-1868. Byl třetím pražským mostem přes Vltavu. V letech 1946-1947 byl demontován a nahrazen současným železobetonovým Štefánikovým mostem.

Čerpáno z knihy Jan Fischer, Ondřej Fischer Pražské mosty, Academia 1985. Autorem kalendáře je David Černý – MilujuPrahu.cz.

Kalendář si můžete objednat jako skvělý vánoční dárek v eshopu vydavatelství Echo Media. Kalendář je ve velkém formátu na výšku. Pořídit jej lze za zvýhodněnou cenu 299 Kč.

Objednat si můžete kalendář zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články