Google v obrázcích omylem označil černochy za gorily

Náskok díky technice

Google v obrázcích omylem označil černochy za gorilyNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Společnost Google byla opět přechytračena svou vlastní inovací. Aplikace Fotky Google totiž fotografii, na které jsou muž a žena černé pleti, automaticky označila popiskem „gorily“. Internetový gigant se za pochybení omluvil a přiřkl ho k nedokonalému systému označování obrázků, informuje The Wall Street Journal.

Na chybu upozornil na Twitteru vývojář černé pleti Jacky Alciné. Ten se zhrozil, když v aplikaci Fotky Google, která je stále v plenkách, spatřil sebe a kamarádku označené Googlem jako „gorily“.

„Fotky Google, tak tohle jste pos*ali,“ napsal rozčarovaný Alciné k příspěvku, který zobrazoval i vyscreenované prostředí aplikace. „Moje kamarádka není gorila,“ dodal s tím, že Fotky Google tento tag navíc přiřadili jen k té jediné fotografii, na které jsou dvě osoby černé pleti.

Google ale zareagoval velmi rychle, když si toho šířícího se tweetu všiml pracovník podpůrného týmu. Ten reagoval rovněž překvapeně a příslušné oddělení společnosti na chybu upozornil. Už se tak pracuje na úpravě odpovídajících vyhledávacích a označovacích algoritmů.

„Jsme šokováni a je nám opravdu líto, že k tomu došlo,“ omlouvala se podle WSJ mluvčí Googlu. „Stále je zjevně hodně práce s automatickým označováním obrázků a v současnosti řešíme, jak můžeme podobným chybám v budoucnu zabránit.

Fotky Google mohou uživatelé využívat teprve několik týdnů. Aplikace cílila na snazší a intuitivnější používání foto galerie, kdy právě např. automatické rozpoznávání obsahu a následné označování fotografií byly jedním z taháků. V současnosti se pod značkou „goril“ pro jistotu nezobrazuje nic.

Současné pochybení nejnovější Google aplikace není nepodobné praxi běžné v minulosti. Firma klade důraz na co možná nejrychlejší poskytnutí softwaru uživatelům i za cenu finálně nedotažené aplikace. Stává se tak, že několik prvních týdnů či měsíců nefungují některé služby tak, jak by měly. Na to Google upozorňují především právě uživatelé, což může být i „taktika“ společnosti, která takto odhaluje množství nedodělků.

Podobně jako u operačního systému Android nebo hlasového vyhledávání Google Voice tak jen čas přinese zlepšení. Postupným učením se softwary zdokonalují a časem by se tak politováníhodné „nehody“ neměly Fotkám Google opakovat.

Čtěte také: Konec čurání na logo Applu. Google mění podmínky map

Revoluční návrh: studenti by měli mít ke zkouškám k dispozici Google

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články