Výbuch v Číně: evakuace kvůli zamoření kyanidem sodným

Tragédie v Tchien-ťinu

Výbuch v Číně: evakuace kvůli zamoření kyanidem sodnýmNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Středeční výbuchy nebezpečného materiálu v čínském přístavním městě Tchien-ťin si podle nejnovějších údajů vyžádaly nejméně 85 mrtvých, včetně 21 hasičů. Informovala o tom dnes agentura AP. Více než 720 lidí bylo zraněno a několik hasičů se stále pohřešuje. Na místě navíc po několika nových explozích zase začalo hořet, uvedla dnes agentura China News Service. Čínské úřady zahájily evakuaci oblasti, která je zamořená nebezpečným kyanidem sodným.

Bilance neštěstí ještě nemusí být konečná, a to zejména kvůli pohřešovaným a těžce zraněným lidem. Podle úřadů je v nemocnicích 33 lidí v ohrožení života. Reportéři v Tchien-ťinu navíc dnes ohlásili, že na spáleništi tři dny po prvním výbuchu vypukl další požár. Nejprve prý bylo slyšet sedm nebo osm explozí a z místa stoupá kouř.

Vzhledem k tomu, že se stočil vítr, upozornily dnes úřady na nebezpečí inhalace toxickými látkami. Nařídily evakuaci školy, která sloužila pro už evakuované lidi, a doporučily lidem, aby chodily s rouškami a v oblečení s dlouhými nohavicemi. Při nadechnutí nebo požití způsobuje kyanid sodný smrt. Podle BBC bylo na místě 700 tun této toxické látky, která byla uskladněna v dřevených bednách nebo železných sudech. Používá se v důlním průmyslu při získávání čistých kovů, jako je zlato.

Čínské úřady přiznaly, že na místě byly také zásoby karbidu vápenatého, dusičnanu draselného a dusičnanu amonného. Karbid vápenatý se v reakci s vlhkou pokožkou mění na hydroxid vápenatý, jenž má leptavé účinky. Dusičnan draselný se používá jako hnojivo a konzervant a může způsobit dýchací problémy a poškození ledvin, dusičnan amonný je rovněž hnojivo, ale při prudkém zahřátí se rozkládá explozivně.

Čtěte také: Kdo může za obří explozi v Tchien-ťinu? Možná i hasiči

Výbuchem bylo poškozeno 17 000 domácností, 1700 firem a 675 obchodů. Na 6300 lidí, kteří zůstali bez střechy nad hlavou našlo dočasné útočiště ve 12 školních budovách a dalších veřejných budovách. Evakuovaných ale bude dál přibývat.

Skladiště, které explodovalo, bylo určeno k ukládání nebezpečných chemikálií. Odborníci se nyní snaží zjistit příčinu tragédie. Rozlehlý přístav Tchien-ťin, který je desátý největší na světě, leží asi 150 kilometrů jihovýchodně od metropole Pekingu.

Čína je největší odběratel a producent vysoce nebezpečných chemikálií, řekl BBC náměstek ředitele průmyslové analytické firmy IHS Chemical Paul Pang.

Experti se shodují, že největším nebezpečím v případě Tchien-ťinu je přítomnost kyanidu sodného, který při zahřátí nebo v kontaktu s vodou vylučuje kyanovodík. Ten může zamořit životní prostředí do velké vzdálenosti. Obyvatelstvu se doporučuje pít jedině balenou vodu.

Pang upozornil, že ačkoli se Čína hlásí k mezinárodním předpisům o skladování, produkci a přepravě nebezpečných látek, v praxi není vždy možné tato pravidla dodržet. „Ne všichni lidé pracující v čínskýchprůmyslových objektech mají dostatečný výcvik v tom, jak s nebezpečným materiálem zacházet,“ řekl. Podle čínských standardů musí být nebezpečné látky skladovány aspoň kilometr od obydlených budov a dopravní sítě. V případě skladu v Tchien-ťinu však byly uvnitř tohoto kilometrového pásma tři obydlené oblasti. Pang také upozornil, že je vysoce nezodpovědné skladovat na jednom místě 700 tun kyanidu sodného.

Čtěte také: VIDEO: Výbuch v čínském přístavu, jako atomová bomba

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články