‚Merkelová Francii zase ustoupí. Přijde další pomoc Řecku‘

Rozhovor s německým kritikem eura

‚Merkelová Francii zase ustoupí. Přijde další pomoc Řecku‘TÝDENÍK ECHO
Snímek z Bruselu 25. června. Řecký premiér Tsipras, italský premiér Renzi a kancléřka Foto: Foto: Reuters
2
Svět
Daniel Kaiser
Sdílet:

Ve všeobecném zmatku, který Evropu zalil po nedělním řeckém referendu, si Týdeník Echo pokusil udělat jasno s Hansem-Olafem Henkelem. Tento populární německý ekonom a politik zůstává skeptický k možnosti grexitu, jakkoliv by si ho přál.

Podstatou dění v eurozóně je podle něho opozice Francie, která Řecko nebude chtít pustit, a potom to, že Německo nakonec vždycky udělá, co Francie určí. Výsledkem podle Henkela bude další agónie a ztráta konkurenceschopnosti eurozóny oproti jiným částem světa.

Co odhadujete, že se teď bude dít? Premiér Tsipras hned po referendu vyhlásil, že je třeba mluvit o dluhovém břemenu Řecka, a působil dojmem, jako kdyby ta přetahovaná měla pokračovat jako doposud, jen s tím rozdílem, že on teď má větší legitimitu.

V příštích týdnech se může stát leccos, ale vposledku jde v eurozóně o to, na čem se dohodne Berlín s Paříží. A tady jsem přesvědčen, že kancléřka Merkelová pod francouzským tlakem případně zase ustoupí, což bude znamenat další odpouštění dluhů a další pomoc Řecku.

Váš odhad vychází z toho, že takhle se nakonec Merkelová zachovala v posledních pěti letech vždycky, když se lámal chleba?

Ano. Poprvé se této chyby paní Merkelová dopustila v květnu 2010, kdy na summitu souhlasila s prvním balíčkem pomoci Aténám. Tato chyba měla svoje následky, přivedla kancléřku na sestupnou dráhu, jede ve spirále a v podstatě neví, jak by z té dráhy vystoupila.

Čtěte také: ON-LINE: Řecko poslalo narychlo nové škrty. Rozštěpí to Syrizu?

Evropa čeká na Merkelovou, Merkelová neví

Co myslíte, že Tsiprasovi při pohledu na Merkelovou táhne hlavou?

Podle mě si Tsipras a jeho poradci přesně uvědomují, že paní Merkelová a všichni ostatní by v případě krachu jednání museli předstoupit před své voliče a přiznat: Mýlili jsme se, když jsme vám pět let tvrdili, že Řecko je na správné cestě a brzo už nebude naši pomoc potřebovat. Tsipras kancléřce Merkelové z takové situace rád odpomůže. Nabídne jí řešení, že řekněme 30 procent dluhů se odepíše a ostatní dluhy budou s nulovým úrokem postupně splatné příštích sto let. Pro kancléřku to má tu výhodu, že může svým voličům sdělit: Tak nakonec přece jen většinu peněz dostaneme zpátky. Pro Tsiprase to má tu výhodu, že by ho to opravňovalo předstoupit před voliče a říct: Vidíte, tady jsem něco konkrétního vyjednal, nedělali jsme to referendum nadarmo.

Celý rozhovor čtěte v novém vydání Týdeníku Echo.

Hans-Olaf Henkel je německý ekonom a politik, rodák z Hamburku (1940), potomek známé rodiny, která vlastnila firmu na stejnojmenný prací prášek. Henkel přes třicet let pracoval v IBM, kde se vypracoval na ředitele pro Evropu, Afriku a Blízký východ, ve druhé polovině 90. let byl předsedou Svazu německého průmyslu, později působil jako ekonom Bank of America. Z propagátora eura se časem stal jeho prominentním kritikem. Před dvěma lety se Henkel angažoval v nově založené eurokritické Alternativě pro Německo, do dubna byl její místopředseda a dosud ji zastupuje v Evropském parlamentu.

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články