1 Katastrofa boeingu

USA tvrdě označily viníky katastrofy boeingu: Separatisté a Rusko

, NOVÉ,

„Pád malajsijského letadla mají na svědomí ukrajinští povstalci. Raketou je vybavilo Rusko,“ uvedl v přímém přenosu americký ministr zahraničí John Kerry, který tím ukázal na viníky havárie letu MH17. Rusko podle jeho slov podporuje, zásobuje, podněcuje a cvičí separatisty.

Ze satelitních snímků, které mají Spojené státy k dispozici, je jasné, kdy byla raketa odpálena a jakou měla dráhu. Podle Kerryho neměla ukrajinská armáda v dané oblasti a v daném čase žádné podobné zbraně. Dalším důkazem je podle něj také konverzace rebelských vůdců na sociálních sítích.

Čtěte také: Aljošo, kde jsou ty černé skříňky? Moskva je chce...

„Je docela jisté, že systém byl převezen z Ruska a předán separatistům,“ pokračoval Kerry. Informace, které shromáždily Spojené státy, ukazují podle ministra očividně a jasně na separatisty.

Ruský prezident dělá přesný opak toho, co dříve ohlašoval, zaznělo na televizní stanici NBC. Současná situace je „skutečně groteskní,“ řekl John Kerry.

Rusko podle ministra „podporuje separatisty, zásobuje separatisty, podněcuje separatisty a cvičí separatisty. Teď se musí postarat, aby se situace změnila.“

Kerry dnes poskytl interview všem hlavním zpravodajským televizím v USA. V rozhovoru se zpravodajem televize Fox potvrdil, že Rusko podle amerických informací přepravilo během posledního měsíce na Ukrajinu zhruba 150 kusů těžké vojenské techniky včetně tanků, obrněných transportérů a raketometů.

Čtěte také: Co víme o pádu letadla? Jistot moc není

Zostření amerického slovníku zaznamenala dnes také Evropa, která v důsledku tragédie na východě Ukrajiny připravuje zesílení protiruských sankcí. 

Nejvyšší představitelé Velké Británie, Francie a Německa se shodli na tom, že by ministři zahraničí EU měli vyhlásit nové protiruské sankce na svém úterním zasedání v Bruselu. David Cameron, François Hollande a Angela Merkelová se rovněž dohodli, že zesílí tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, aby umožnil neomezený přístup záchranářů a vyšetřovatelů k místu pádu malajsijského letadla.

Čtěte také: Záchranáři nacházejí už jen části těl. I tak sto obětí chybí

,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.