AKTUALIZOVÁNO

‚Zachovej si sílu, Izraeli, 20. leden se blíží,‘ mírní Trump ‚zradu USA‘

,

Kritika Obamovy administrativy

Témata: , ,

Budoucí americký prezident Donald Trump ve středu kritizoval chování administrativy končícího prezidenta Baracka Obamy vůči Izraeli. Naznačil, že pod jeho vedením budou USA k židovskému státu mnohem vstřícnější. Spojené státy se minulý týden zdržely hlasování v Radě bezpečnosti OSN, a umožnily tak přijetí rezoluce požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích.

„Nemůžeme nadále přihlížet, jak se s Izraelem jedná s naprostým pohrdáním a neúctou. Měli ve Spojených státech velkého přítele, ale… už tomu tak není,“ napsal Trump na Twitteru. „Začátkem konce byla hrozná dohoda s Íránem, a teď to (OSN)! Zachovej si sílu, Izraeli, 20. leden se rychle blíží,“ dodal Trump, který se úřadu amerického prezidenta ujme na slavnostní ceremonii právě 20. ledna.

V pátek Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci, která požaduje po Izraeli ukončení výstavby židovských osad na okupovaných palestinských územích včetně východní části Jeruzaléma. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Izrael již oznámil, že se rezoluci nepodřídí.

Izrael na přijetí rezoluce reagoval s nevolí a netajil velké podráždění, což dal najevo prakticky všemi dostupnými diplomatickými prostředky vůči všem 15 zemím v RB OSN, které dokument odsouhlasily.

Možnost vzniku palestinského státu

Americký ministr zahraničí John Kerry obhajoval ve středu rezoluci Rady bezpečnosti OSN požadující po Izraeli, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Podle něho se tak zachovává možnost vzniku samostatného palestinského státu.

Už současná situace mezi Izraelci a Palestinci podle Kerryho neumožňuje vznik palestinského státu a naopak nahrává věčné okupaci palestinských území Izraelem. Spojené státy umožnily schválení rezoluce Rady bezpečnosti OSN tím, že se zdržely hlasování, a to v souladu se svými hodnotami tak, jak činily i předcházející americké vlády, uvedl také Kerry v projevu, ve kterém zhodnotil dosavadní vývoj izraelsko-palestinského mírového procesu.

„To je to, co obhajujeme: budoucnost Izraele jako židovského a demokratického státu žijícího v míru a bezpečí po boku svých sousedů,“ řekl Kerry. „Je-li volbou jen jeden stát, pak Izrael může být buď židovský nebo demokratický, ale nemůže být zároveň obojí, a nikdy nebude opravdu žít v míru,“ řekl Kerry v projevu.

Kerry rovněž řekl, že by Jeruzalém měl být hlavním městem obou sousedících států, čímž podpořil palestinskou představu o mírovém vyrovnání. Zatímco Palestinci chtějí udělat metropoli z východního Jeruzaléma, Izrael se o město nechce dělit.

Rozhodne až Trump

Je to poprvé od roku 1979, co Washington v této otázce Izrael nepodpořil. Židovský stát ale už dlouhodobě pokouší trpělivost právě vlády prezidenta Baracka Obamy stále rozšiřující se výstavbou osad na palestinských územích. Snižuje se tím možnost mírového vyrovnání s Palestinci, kteří usilují o vznik životaschopného samostatného státu.

Kerry také konstatoval, že o dalším vývoji blízkovýchodního vztahu, a tedy o otázce osad, sporného statusu Jeruzaléma a o řešení „dvou států“ rozhodne až Trumpova vláda. Dodal, že USA nemohou dělat vůbec nic, když vidí, že „naděje na mír se vzdaluje“.

Čtěte také:

Izrael stahuje z obchodů Trumpovu vodku. ‚Nebyla košer‘

Nové příměří. Gaza oslavuje střelbou do vzduchu. V Izraeli vládne skepse

Přejít na diskusi