Policie se ‚nabourává‘ lidem do počítačů. ‚Je to v pořádku‘

OHROŽENÉ SOUKROMÍ

Policie se ‚nabourává‘ lidem do počítačů. ‚Je to v pořádku‘NOVÉ
Ilustrační snímek. Foto: Foto: shutterstock.com
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Speciální útvar české policie používá sledovací software dodaný italskou společností Hacking Team. S jeho pomocí se policisté v posledních letech „nabourali“ do několika desítek počítačů. Šéf Útvaru zvláštních činností Vladimír Šibor kvůli tomu musel ve středu předstoupit před poslaneckou komisi pro kontrolu odposlechů a dodat úplný seznam lidí, kteří byli Útvarem pomocí špehovacího softwaru sledováni. Serveru ECHO24.cz to potvrdil předseda komise Daniel Korte s tím, že zatím nezjistili řádné pochybení ze strany policie. 

Policie už včera prostřednictvím mluvčího Davida Schöna potvrdila, že „speciální útvar Policie ČR využívá i sledovací software“. Vzhledem k tomu, že mluvčí neuváděl žádné podrobnosti však nebylo jasné, jestli se jedná přímo o software dodávaný společností Hacking Team, kterou již dříve zařadili Reportéři bez hranic na seznam Nepřátel internetu za to, že dodává sledovací software represivním režimům. 

Podrobnosti sdělil až dnes dopoledne ředitel Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování Vladimír Šibor, který musel předstoupit před poslaneckou komisi pro kontrolu odposlechů. „Pan ředitel Vladimír Šibor dnes potvrdil, že Útvar zvláštních činností používal software dodaný italskou společností Hacking Team,“ uvedl pro ECHO24.cz předseda komise Daniel Korte. Dodal, že Útvar sledovací software získal v roce 2010 a že jeho nabytí probíhalo zcela legálně, byť v režimu utajení. 

Sledovací software je ‚nejzazší prostředek‘

Ředitel Útvaru Šibor měl za úkol představit dnes komisi seznam lidí, proti kterým byl v posledních několika letech sledovací systém použit. Předseda komise Korte k tomu dodal, že sledování probíhalo řádově „v několika desítkách případů“. 

V médiích se v souvislosti s policejním sledováním objevily zprávy, podle kterých používání sledovacího softwaru až doteď nikdo nekontroloval a mohlo tak dojít ke zneužití sledování. Předseda Stálé komise pro kontrolu použití odposlechů Daniel Korte to však rázně odmítl, když pro ECHO24.cz uvedl, že používání sledovacího softwaru podléhá úplně samé kontrole jako používání odposlechů. 

„Komise dostává pravidelně půlroční přehledy odposlechů a sledování. My potom namátkou vybíráme různé případy, nahlížíme do spisů a ověřujeme, zda šlo všechno podle zákona,“ uvádí k tomu Korte s dovětkem, že sledovací software od společnosti Hacking Team policisté používají jako „nejzazší prostředek“, když nestačí jiné formy sledování. Korte jedním dechem dodal, že „nikdy nenarazili“ na to, že by útvar jednal v rozporu se zákonem. 

Zvýšený zájem veřejnosti o sledovací postupy českých policistů vyvolal tento týden útok neznámých hackerů na společnost Hacking Team. Hackeři na internetu zveřejnili velké množství interních dokumentů této italské společnosti, která se zaměřuje na vývoj a prodej sledovacích programů. Mezi klienty společnosti figuroval kromě zahraničních policejních sborů a zpravodajských služeb i český Útvar zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování, který má na starosti sledování podezřelých. 

Podle faktur, které se zatím podařilo analyzovat, nákupy sledovacího softwaru probíhaly prostřednictvím firmy Bull s.r.o. Bezpečnostní expert Michal Špaček, který na český kontext hackerského útoku upozornil mezi prvními na svém twitterovém účtu, pak uvádí, že za pořízení softwaru policisté zaplatili řádově několik milionů korun. Například v roce 2011 si policie podle uniklých smluv koupila za 1,5 milionu korun program, který umožňuje „nabourat“ se do cizího počítače. 

Čtěte také: Firmě na špehovací software ukradli data. Používá jej i policie

‚Krádež dat? Když používají hesla jako Passw0rd...‘

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články