Sám proti všem. Poslanec, který jako jediný odmítl anexi Krymu

hrdina

Sám proti všem. Poslanec, který jako jediný odmítl anexi Krymu
Ilja Ponomarev kritizuje ruskou politiku a Putina Foto: Wikipedia
1
Svět
Sdílet:

Modrooký Rus Ilja Ponomarev často chodí do práce v džínách a svetru, o politicích z ruské vládní strany tam veřejně mluví jako o podvodních a zlodějích. Ilja Ponomarev chodí do práce do budovy Státní dumy. Je členem levicové strany Spravedlivé Rusko a hlasitým odpůrcem prezidenta Putina.

Naposledy Ponomarev vzbudil rozruch ve čtvrtek, když jako jediný člen dolní komory ruského parlamentu nehlasoval pro připojení Krymu k Rusku. Rozhodnutí na sociálních sítích zdůvodnil tím, že Rusko dělá politickou chybu a jeho hlas je „proti válce“.

Ponomarevův hlas poprvé výrazně zazněl v prosinci 2011, tehdy byl jedním z lídrů pouličních demonstrací, které začaly kvůli zfalšovaným výsledkům parlamentních voleb. Při moskevských protestech v červnu následujícího roku mluvil k padesáti tisícům nespokojených lidí: „Copak nevíme, co je Putin zač? Musíme jednat!“

Při podobných akcích pravidelně zastává roli prostředníka mezi protestujícími a policisty, protože ho proti zatčení a následnému stíhání chrání imunita. Lidé ho údajně nazývají „advokátem protestů“, jak prozradil v článku v New York Times, který ho v červnu 2012 pasoval do role nového vůdce ruské opozice.

Pár týdnů na to zasáhly jihozápad Ruska ničivé povodně, při kterých zahynulo přes 170 lidí. Ponomarev opět kritizoval vládu, která podle něj situace absolutně nezvládala. Vrchol přišel v srpnu 2012. U řečnického pultíku v budově Státní dumy použil dřívější slova známého politického aktivisty Alexeje Navalného a o Putinově straně Jednotné Rusko prohlásil, že je to strana podvodníků a zlodějů. Později za to dostal "zaracha" – měsíc nemohl na půdě parlamentu vystupovat.

Svou pověst – na ruské poměry – liberálního politika narušil, když podporoval návrh, který byl de facto cenzurou ruského internetu. Ruský blogger a novinář Maxim "Parker" Kononěnko ho pak obvinil, že sledoval zájmy firmy Infra-engineering, na kterou je přes cenzurní lobby napojený Ponomarevův otec.

Ponomarev se narodil 6. srpna 1975 do rodiny vědců, sám vystudoval fyziku na Moskevské státní univerzitě. Pracoval na moskevské radnici, kde měl podporovat rozvoj podnikání, v těžební společnosti Yukos zatčeného oligarchy Michaila Chodorkovského měl na starost počítačové systémy, obdobou pozici zastával v Komunistické straně.

Jak poznamenaly New York Times, Ponomarev se musí vyrovnávat s tím, že jde proti establishmentu, ale zároveň je v něm už sám příliš namočený.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit