NOVÉ

Do měsíce vysvětlete reportáže o Babišovi, vyzvala ČT Rada

,

BABIŠŮV NÁKUP DLUHOPISŮ

Témata: , ,

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) vyzvala Českou televizi, aby vysvětlila způsob zpracování tří reportáží o nákupu dluhopisů ministrem financí Andrejem Babišem (ANO). Babiš si stěžoval na to, že vyznění reportáží mohlo vyvolat pochybnosti o jejich nestrannosti a objektivitě. ČT má na odpověď 30 dnů. Uvedla to ve čtvrtek RRTV v tiskové zprávě. Stížnostem se bude v nejbližší době věnovat etický panel ČT a budou předloženy internímu šetření, uvedla televize. Na kauzu s Babišovými nevyjasněnými příjmy, za které nakoupil korunové dluhopisy Agrofertu, jako první upozornil Týdeník Echo.

Rada chce vysvětlení k reportážím „Křišťálově čisté“ a „Voda a víno“, odvysílaným v rámci nedělních pořadů 168 hodin, a reportáži „Ministerské počty“ z pondělních Reportérů ČT.

„Stížnostem Andreje Babiše na tři reportáže v publicistických pořadech České televize se bude v nejbližších dnech věnovat Etický panel České televize, stížnosti jsou rovněž předloženy k internímu šetření v rámci ČT. Česká televize je připravena podat RRTV řádné vysvětlení a obhájit, že k žádnému porušení zákona nedošlo,“ řekla mluvčí televize Alžběta Plívová. Podání vysvětlení je podle ní běžný nástroj, který RRTV využívá pro vyřízení stížností, jež obdrží. Loni a předloni podávala Česká televize vysvětlení asi v 50 případech.

Čtěte také: Babiš jde do protiútoku. Podává stížnost na Reportéry ČT a 168 hodin

Reportáže podle stížnosti radě zpochybňují legitimitu nákupu dluhopisů a mohou účelově vyznívat tak, že Babiš lhal ohledně svých příjmů, i když to nebylo spolehlivě prokázáno. Jedna z reportáží by mohla evokovat dojem, že nákup dluhopisů byl účelový s cílem vyhnout se placení daní a že společnost Agrofert je protežována při získávání veřejných zakázek, dodala rada.

Jedné reportáži v pořadu 168 hodin stížnost radě dále vytýká, že nepřinesla nové informace a nereflektovala argumenty napadeného aktéra, ačkoli byly v době zpracování reportáže známé. „Reportáž nedala prostor k vyjádření aktérovi, ale naopak pracovala s účelovým sestřihem jeho předchozích vyjádření, sestavených do takového celku, který evokoval dojem jednoznačného provinění A. Babiše,“ uvedla rada.

Babiš si na sérii reportáží stěžoval rovněž u Rady České televize. Žádal pracovněprávní postih redaktorů, kteří se na jejich vzniku podíleli.

Nejasnosti kolem Babišova majetku se vynořily v souvislosti s tím, že v roce 2013 koupil dluhopisy svého holdingu Agrofert za 1,5 miliardy Kč. Babiš už dříve řekl, že na nákup těchto dluhopisů využil své předchozí příjmy. Pochybnosti o svých příjmech hodlá Babiš rozptýlit auditem.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Wollner: Televize by měla Babiše za „zkorumpovanou pakáž“ žalovat

Přejít na diskusi