Agenti FBI míří do muzea holokaustu, mají se poučit z nacismu

Agenti FBI míří do muzea holokaustu, mají se poučit z nacismu 1
Svět
Kristýna Novotná
Sdílet:

V souvislosti s neoprávněnými masovými odposlechy a sledováním elektronické komunikace z poslední doby posílá FBI všechny své budoucí agenty na návštěvu washingtonského muzea holocaustu. Na pozadí vzestupu nacismu v Německu si mají uvědomit tenkou hranici mezi státním dohledem, vymáháním práva a nástrojem útlaku. Zprávu přinesla CNN.

„Všechny naše kadety posíláme na návštěvu muzea holokaustu před tím, než se stanou agenty. Chceme, aby pochopili, co se stane, když se státní úřad stane nebezpečným a nevyzpytatelným,“ řekl CNN bývalý šéf FBI Robert Mueller.

Adepti tak absolvují soukromou prohlídku muzea, která je doplněna o speciální přednášku ohledně každodenního vymáhání zákonů. To sehrálo ve vzestupu nacistického režimu klíčovou roli.

Prezentace zahrnuje kromě jiného i snímek z roku 1936, který zachycuje německého policistu v doprovodu nacistického úředníka, kterak zpovídají rumunskou cikánku. Shromažďovali tehdy informace o menšinách na území Německa. „Smyslem je ukázat transformaci policie z neutrálních profesionálů k pachatelům masové genocidy,“ řekl Marcus Appelbaum, ředitel muzea, který je koordinátorem programu.

FBI není jediná organizace, která posílá své příslušníky do muzea. Dělají to téměř všechny americké instituce, které mají co do činění s vymáháním zákonů. Od roku 1999 tak nejrůznější muzea navštívilo okolo 900 000 rekrutů.

Chceme ještě více soukromých informací!

„Pro FBI se jedná o významný prvek, který pomáhá vyrovnávat v posledních letech stále křehčí rovnováhu mezi občanskými svobodami na jedné straně a zamezením možným teroristickým a kybernetickým útokům na druhé,“ řekl Mueller minulý měsíc na konferenci o kybernetické bezpečnosti v New Yorku.

Projev Muellera byl podle CNN pozoruhodný. Mueller totiž vyzval k větší spolupráci ve sdílení informací ze soukromého sektoru, ačkoliv se svět v posledních letech potýká se skandálními odhaleními ohledně masového odposlouchávání a sledování elektronické komunikace například ze strany americké NSA.

Sdílet:

Hlavní zprávy