NOVÉ

ČNB se opřela do Zemana. Hampl: Nechtěl spíš rubl než euro?

Viceguvernér: Euro není na pořadu dne

Centrální bankéř si dobíral prezidenta republiky kvůli měnové politice. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl prohlásil, že měl z Miloše Zemana v poslední době pocit, jestli nechce zavádět v Česku rubl. Hampl to řekl v nadsázce pro server Roklen24.cz v reakci na dotaz, jak vnímá prezidentovu iniciativu na zavedení eura.

„Nevím, jestli stojí za to komentovat zvlášť některé výroky pana prezidenta Zemana. Teď v poslední době jsem měl takový pocit, jestli spíš nechce zavádět rubl u nás,“ uvedl viceguvernér Hampl pro Roklen24.cz. Se smíchem tam připomněl proruskou linii českého prezidenta, který bude zřejmě jedinou hlavou státu Evropské unie, která 9. května oslaví v Moskvě Den vítězství po boku Vladimira Putina. A také Zemanův postoj vůči americkému velvyslanci v ČR, který jeho výjezd kritizoval a prezident mu symbolicky zabouchl dveře na Hradě.

„Ale zcela vážně. Já mám pocit, že euro v tuto chvíli není tématem dne. Pro mě určitě není. A já bych byl docela rád, kdyby euro nebylo tématem dne pro tuto ekonomiku ještě řadu let. Možná napořád,“ připojil Hampl.

Podívejte se: Rozhovor s Mojmírem Hamplem

Závádění eura v České republice bylo jedním z témat středečního setkání na Hradě, kam za Zemanem dorazil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident by rád viděl Česko v eurozóně okolo roku 2020 a předseda vlády jeho úvahy podpořil.

Ovčáček: Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra ČNB

Zeman prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že ani Hamplův výrok na jeho úvahách nic nemění. A vyslal také prostořekému centrálnímu bankéři políček se slovy: „Takové vyjadřování není hodno viceguvernéra České národní banky.“

Rozhodnutí o složení bankovní rady ČNB je výhradní pravomocí prezidenta republiky. A Zeman se netají tím, že by chtěl v klíčovém orgánu lidi názorově bližší. Stávajícím bankéřům vyčítá nejen lpění na koruně, ale především intervenční politiku, která uměle sráží kurz koruny vůči euru.

Čtěte také: Noční jednání. Vláda odložila verdikt o Zemanově cestě do Moskvy

Zemanova moskevská přehlídka dráždí vládní i opoziční strany

Přejít na diskusi