Fiala: Sobotka v Bruselu selhal. Tají, co skutečně ‚dojednal‘

Bruselský summit o uprchlících

Fiala: Sobotka v Bruselu selhal. Tají, co skutečně ‚dojednal‘NOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Bohuslav Sobotka (ČSSD) neuhájil zájmy českých občanů, odmítá úspěch českého premiéra šéf opoziční ODS Petr Fiala. Se svou kritikou přišel hned ráno poté, co se v médiích objevily Sobotkou pozitivně prezentované závěry z bruselského summit o uprchlické krizi, že pro Česko uhájil dobrovolnost ve vztahu k přijímání uprchlíků. Fiala však nesouhlasí: ,,Premiér Sobotka se tvrzením, že v Bruselu odmítl povinné uprchlické kvóty, snaží před občany ČR zatajit, co skutečně ‚dojednal‘.“

Sobotka se záhy po ukončení summitu nechal slyšet, že „s úspěchem byla svedena velká bitva, protože se jim podařilo udržet princip dobrovolnosti“. Nyní bude podle Sobotky na jednotlivých členských státech, aby přišly se svými návrhy. Dodal také, že o žádných konkrétních počtech zatím nebyla řeč. Podle Sobotky byla jednání velmi komplikovaná a šlo o „bitvu o principy“. „Podařilo se nám prosadit princip nutnosti konsensu, bylo by nešťastné, kdyby se země v této věci přehlasovaly,“ dodal premiér.

Čtěte také: EU si rozdělí 40 000 uprchlíků. Česko uhájilo dobrovolnost

Šéf ODS Fiala ale s prohlášením premiéra ostře nesouhlasí. Tvrdí, že se Česká republika jménem Bohuslava Sobotky na summitu zavázala, že přijme uprchlíky z Afriky a Blízkého Východu s tím, že o počtu a podmínkách jejich přemístění se má rozhodnout později. Z toho důvodu Sobotka nehájil zájmy českých občanů, upozorňuje Fiala.

,,V důsledku jeho selhání na bruselském summitu přijme naše země více migrantů, než unie nařizovala, protože premiér koaliční vlády nebyl schopen zajistit záruky dočasnosti tohoto opatření ani přesné podmínky, za nichž si uprchlíky budeme moci tzv. dobrovolně vybírat. O nich opět rozhodnou později bruselští úředníci bez politické odpovědnosti. Jedná se o nedobrovolně dobrovolné kvóty,“ uvádí předseda ODS.

Závěrem Fiala varuje, že tento ústupek premiéra a výsledek bruselského jednání je začátkem konce Unie tak, jak ji známe. ,,Povede mimo jiné k bezpečnostním rizikům a může nakonec znamenat i omezení volného pohybu řádných občanů,“ dodává.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články