Brusel varoval Polsko. ‚Na změnu legislativy máte tři měsíce‘

"Doporučení" Polsku

Brusel varoval Polsko. ‚Na změnu legislativy máte tři měsíce‘NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Evropská komise posunula do další fáze svůj spor s Polskem o stavu právního státu v zemi. První místopředseda EK Frans Timmermans představil konkrétní doporučení týkající se polského ústavního soudu. Varšava má komisi do tří měsíců informovat, jaké kroky přijala, aby systematické ohrožení právního státu odstranila. Obavy Evropské komise o situaci kolem právního státu v Polsku nerozptýlil ani nedávno přijatý nový zákon o ústavním soudu, i když řeší některé z jejích dřívějších námitek.

„Ústavní soud v Polsku stále ještě nemůže plně zajišťovat funkční ústavní kontrolu. To ovlivňuje jeho integritu, stabilitu a správné fungování, které je jednou ze základních pojistek vlády práva v Polsku,“ upozornil Timmermans. Komise má podle něj zájem na pokračování „konstruktivního dialogu“ s Varšavou a doufá v rychlé vyřešení věci.

Komise Polsku doporučila publikovat a řídit se rozhodnutími ústavního soudu z loňského 9. prosince, které se týká působení soudců vybraných ještě předcházející vládou, i březnové rozhodnutí o neústavnosti prvního pokusu o novelu zákona.

Toto rozhodnutí vláda premiérky Beaty Szydlové odmítla publikovat. Komise nyní žádá, aby se tak stalo a také aby veškerá další rozhodnutí ústavního soudu byla v budoucnu zveřejňována automaticky.

„Žádáme také, aby polské úřady také zajistily, že každá další novela zákona o ústavním soudu bude respektovat jeho vlastní nálezy,“ poznamenal Timmermans. Novou novelu zákona, schválenou minulý týden, by měl podle komise ústavní soud prozkoumat ještě před jejím vstupem v platnost a úřady by si měly také vyžádat názor právních expertů Benátské komise Rady Evropy.

Do další fáze tak nyní evropská exekutiva posunula vůbec poprvé využívaný mechanismus, v jehož závěru mohou teoreticky členské země EU na základě návrhu komise rozhodnout o tom, že Polsko zbaví hlasovacích práv v ministerských radách EU. Takový vývoj je ovšem zatím nepravděpodobný a například Maďarsko už dalo jasně najevo, že by podobný návrh vetovalo.

Spor se táhne od Vánoc

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) loni po svém výrazném vítězství v parlamentních volbách učinila několik kontroverzních kroků k upevnění moci. Patřily k nim také personální změny v ústavním soudu i rychle předložená novela zákona o něm. Tuto prosincovou novelu ovšem sami soudci v březnu odmítli jako protiústavní.

O stavu právního státu v Polsku s Varšavou Evropská komise vyjednává od loňských Vánoc. Do formální roviny se poprvé v historii EU využívaný mechanismus posunul 1. června, kdy komise poslala do Polska své kritické hodnocení situace.

Čtěte také: Obama vyjádřil obavu o polskou demokracii. Televize jeho slova překroutila

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články