Proti všem. ČSSD přesto chce vnutit ženské kvóty i ostatním

"Máme jiné věci na práci"

Proti všem. ČSSD přesto chce vnutit ženské kvóty i ostatnímNOVÉ 1
Domov
Filip Nachtmann
Sdílet:

Zajistěte alespoň 40 procent žen na kandidátkách, jinak vás čekají sankce. Tak by šla shrnout podstata novely zákona, se kterou ve středu na vládu přijdou ministři za ČSSD. To, co si už sociální demokraté schválili uvnitř strany, teď chtějí naordinovat i ostatním. Zdá se ale, že u koaličních partnerů tvrdě narazí. Povinné kvóty totiž odmítá nejen hnutí ANO, ale i lidovečtí ministři. Pokud by návrh prošel, budou se kvóty týkat už krajských voleb v příštím roce.

Ministerstvo obrany, hned několik krajů a především vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek. Ti všichni jsou nadále proti návrhu ministrů za ČSSD Milana Chovance a Jiřího Dienstbiera, kteří plánují, že od příštího roku bude muset být na kandidátních listinách pro volby do sněmovny a krajů alespoň 40 procent žen. Řadu připomínek ale podávali i další, například ministerstvo financí.

Kontroverzní novela volebního zákona ale kromě čtyřicetiprocentní kvóty pro ženy zavádí i další novinky. Například že na špičce kandidátních listin budou muset být muži a ženy rovně zastoupeni. Kdo kvóty nesplní, musí počítat s citelnými sankcemi: přijde o 30 procent příspěvku na mandát poslance či zastupitele kraje.

A už nyní je jasné, že nepůjde o malé peníze. Za zvoleného poslance totiž dostávají strany téměř 860 tisíc korun, za krajského zastupitele pak necelých 240 tisíc. Kdyby návrh prošel vládou i parlamentem, má začít platit na jaře příštího roku. Tedy ještě před krajskými volbami.

„Cílem návrhu je větší zapojení žen do veřejného a politického života prostřednictvím zastupitelských sborů. Zvýšení podílu žen na rozhodovací činnosti zavedením vyrovnávacích opatření koresponduje s některými představami demokratické společnosti o spravedlnosti, férovém přístupu a o lidských právech,“ brání návrh předkladatelé. Zdá se ale, že marně.

‚Budeme ženy do kandidatury tlačit?‘

Novelu totiž kritizují oba koaliční partneři sociálních demokratů. Zřejmě nehlasitější je vicepremiér Bělobrádek, který ji označil za protiústavní. Už před časem ostatně řekl deníku ECHO24.cz, že pro podobné „sociální inženýrství“ nezvedne ruku. A že není o čem diskutovat, protože celý spor je o zcela odlišném pohledu na svět.

„Já jsem svůj postoj už deklaroval a nehodlám na něm nic měnit. Podle nás to není dobrý návrh. My máme ve straně nadpoloviční většinu žen, ale řada z nich jednoduše nechce kandidovat. Je to dáno jejich osobními postoji, životní situací. Budeme je tedy do kandidatury tlačit? To mi přijde zcestné,“ potvrdil v úterý Bělobrádek, že s hlasy lidoveckých ministrů nemůže ČSSD počítat.

„Určitě jsme ten názor nepřehodnotili. Uvidíme, jak se k tomu nakonec postaví klub, ale já mám velmi podobný názor jako vicepremiér Bělobrádek, tedy jednoznačně negativní. Já pro to ruku určitě nezvednu,“ říká poslanec Komárek.

Jak také poznamenal, má koalice na práci mnoho důležitějších věcí, než aby se zabývala kvótami na kandidátních listinách: „Tlačíme před sebou asi sto zákonů. Možná bychom se měli věnovat spíše jim.“

Nadšení z plánu Milana Chovance a Jiřího Dienstbiera nejsou ani lidé z ANO. Ať už bude stanovisko vlády nakonec jakékoliv, minimálně někteří poslanci hnutí Andreje Babiše se proti novele postaví ve sněmovně.

„Určitě jsme ten názor nepřehodnotili. Uvidíme, jak se k tomu nakonec postaví klub, ale já mám velmi podobný názor jako vicepremiér Bělobrádek, tedy jednoznačně negativní. Já pro to ruku určitě nezvednu,“ řekl deníku poslanec Martin Komárek.

ČSSD už kvóty má

Velmi kritičtí jsou k zákonu také občanští demokraté nebo TOP 09. Dá se tak předpokládat, že novela nebude mít příliš šancí na úspěch.

Sociální demokraté už ale své kvóty mají. Prosadili si je letos na jaře. A šlo tehdy o zcela totožný návrh: na kandidátkách ČSSD pro sněmovní a krajské volby musí být od březnového sjezdu nejméně 40 procent žen.

Rozdíl tu ale přeci jen je. A to zásadní. Zatímco rozhodnutí zavést kvóty vycházelo u socialistů ze svobodné vůle vyjádřené ve vnitrostranickém referendu, teď chtějí jejich ministři povinné podíly nařizovat všem.

Čtěte také: Shora nařízené kvóty jsou socialistický nesmysl

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články