ANO si na senát počká. Volby bez zájmu rozhodlo 132 hlasů
MIZIVÁ ÚČAST VOLIČŮ
Rozdíl pouhých 132 hlasů rozhodl senátní doplňovací volby na Praze 10. Vítězkou druhého kola a novou senátorkou se stala dosavadní místostarostka Ivana Cabrnochová (SZ a ČSSD). Získala 51 % hlasů. Pro její protikandidátku lékařku Janu Duškovou (ANO) hlasovalo 49 % hlasů.
Babišovo hnutí mohlo získat první místo v Senátu, ale bude si na něj muset počkat do regulérních senátních voleb v půlce října. Pro Cabrnochovou hlasovalo přesně 3664 lidí, Dušková získala 3532 hlasů.
Druhé kolo voleb provázela mizivá účast voličů. Zatímco v prvním kole hlasovalo 15,8 %, ve druhém kolem přišlo pouhých 8,7 % voličů.
Doplňovací volby měly najít náhradu za Jaromíra Štětinu (za TOP 09), který byl na jaře zvolen europoslancem.
První kolo: Panenka ze hry, kandidátka TOP 09 neprošla o pět hlasů
Cabrnochová v prvním kole voleb dostala 15,83 procenta hlasů, Dušková 15,59 procenta. Třetí skončila kandidátka TOP 09 Renata Sabongui, čtvrtý bývalý fotbalista Antonín Panenka (za hnutí Nezávislí pro Prahu 10 - Hnutí pro lepší Desítku). Rozdíly na prvních třech místech byly velmi těsné
Cabrnochová v prvním kole voleb zvítězila, když pro ni hlasovalo 15,83 % voličů. Druhá Dušková získala podporu 15,59 % hlasujících. Renatu Sabongui z TOP 09 volilo 15,54 % lidí, dostala jen o pouhých pět hlasů méně než Dušková. Ještě zajímavější je srovnání celkových počtů hlasů. Na první místo stačilo Cabrnochové 2092 hlasů. Lístek se jménem Jany Duškové odevzdalo 2060 Pražanů.
Volby provázela velmi nízká účast voličů, což je u senátních voleb v České republice obvyklé. V prvním kole dorazilo 15, 8 % voličů. Právo zvolit svého zástupce do horní komory českého parlamentu tudíž nevyužilo 70 915 z celkem 84 211 oprávněných voličů. Nízká volební účast je jedním z důvodů, proč volby mohly rozhodnout hlasy několik známých nebo sousedů.
Štětina, který se stal europoslancem, byl zvolen v říjnu 2010. Jeho nástupkyně tedy bude v horní komoře Parlamentu působit pouze dva roky.
Referendum o Ďolíčku
V souběžném referendu mohli lidé hlasovat o stavbě radnice či opravě stadionu Ďolíček. V referendu lidé odpovídali na sedm otázek. Šest z nich se týkalo stavby nového sídla radnice, například maximální náklady na stavbu nebo vypsání architektonické soutěže. Poslední otázka se věnovala opravě stadionu Bohemians 1905 Ďolíček. Kritici, kteří navrhovali své znění otázek referenda o stavbě radnice, namítali, že příliš velké množství otázek a rozdělení do tří termínů je pro voliče matoucí.
Minulý týden k referendu o zákazu hazardu a stavbě hospice dorazilo jen 11 procent voličů, proto jsou jeho výsledky neplatné.