David Rath opět mění obhájce, vrací se k Romanu Jelínkovi

STŘÍDÁNÍ OBHÁJCŮ RATHA

David Rath opět mění obhájce, vrací se k Romanu JelínkoviNOVÉ
David Rath. Foto: FOTO: Shutterstock
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Nepravomocně odsouzený exposlanec David Rath se vrací ke svému původnímu obhájci Romanu Jelínkovi. Dosavadní obhájkyni Marcele Ondřejové, která mu byla přidělena loni v květnu před vynesením rozsudku Krajského soudu v Praze, poděkoval za dobrou práci a zároveň ji sdělil, že končí. Informaci přinesl Český rozhlas.

„Poděkoval mi za spolupráci, za dobrou obhajobu a sdělil, že dal plnou moc panu doktoru Jelínkovi,“ sdělila Ondřejová zpravodajskému webu Českého rozhlasu. Advokátka obhajovala Davida Ratha od loňského května, kdy vypověděl spolupráci s Romanem Jelínkem a Adamem Černým a jeho strýc Michal ho odmítl obhajovat. Ondřejová byla Rathovi přidělena soudem, což oddálilo vynesení rozsudku, protože se advokátka musela podrobně seznámit s případem.

Soud uznal koncem července Ratha vinným z korupce a odsoudil jej k 8,5 letům odnětí svobody nepodmíněně a propadnutí majetku v hodnotě zhruba 20 milionů korun. Rath se proti verdiktu odvolal. Marcela Ondřejová ještě stihla sepsat odvolání pro Vrchní soud v Praze, kam se pravděpodobně na podzim případ bývalého poslance a hejtmana Středočeského kraje a dalších aktérů úplatkářské kauzy přesune.

Čtěte také: Rath vinen. Trest: 8 let a 6 měsíců. A propadnutí majetku

„Myslím, že jsem odvedla kus dobré práce a pan doktor Rath si je toho vědom. Obhajovala jsem ho více než rok,“ řekla advokátka Českému rozhlasu. Že už Ratha obhajovat nebude, ji prý nemrzí.

David Rath se rozhodl navázat na spolupráci s Romanem Jelínkem, jemuž nečekaně odebral plnou moc před vyřčením rozsudku, což žalobce Petr Jirát považoval za obstrukci. Druhý advokát, který se na obhajobě s Jelínkem původně podílel, Adam Černý, o změně nic neví.

Změna už dříve proběhla i na pozici žalobce Ratha. Státní zástupce Petr Jirát se případu po odvolání vzdal a předal jej kolegovi.

Krajský soud v Praze uznal Ratha vinným z přijímání úplatků, v souvislosti s manipulováním zakázek ve Středočeském kraji. Rath údajně převzal 16 milionů korun.

Čtěte také: Ironický Rath k rozsudku: Jsem rád, že byl zrušen trest smrti

Kvůli upravování veřejných zakázek pro předem vybraného vítěze a s tím spojené korupci stanulo spolu s Rathem u soudu dalších deset obžalovaných. Nad devíti z nich byl nepravomocný rozsudek vynesen počátkem letošního dubna. Kateřině a Petru Kottovým, které soudce označil za organizátory korupce, uložil 7,5 roku vězení. Pavel Drážďanský a Tomáš Mladý z firmy Konstruktiva Branko dostali pět let vězení, manažeři zdravotnických firem Puro-Klima a Hospimed Martin Jireš a Jindřich Řehák dostali 5,5 roku vězení.

Čtěte také: Druhá větev kauzy Rath: policie chce žalovat 9 lidí a 8 firem

V procesu s Rathem byla souzena i Lucie Novanská, kterou soudce nepravomocně uložil pět let vězení, pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech firem a půlmilionový peněžitý trest. Slovenská podnikatelka podle mínění soudu organizovala zmanipulované zakázky. I ona se odvolala.

Čtěte také: Trest pro Ratha je nízký, míní žalobce a odvolal se

Čtěte také: Babiš si pochvaluje rozsudek nad Rathem. Kvůli němu prý šel do politiky

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články