Zákaz řízení pro transvestity: smrtelnou statistiku Rusko neovlivní

Medveděv už podepsal

Zákaz řízení pro transvestity: smrtelnou statistiku Rusko neovlivníNOVÉ
Dmitrij Medveděv, předseda vlády Ruské federace Foto: Foto: Wikimedia Commons/Kreml
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nový ruský zákon si vysloužil tento týden kritiku u ochránců lidských práv. Lidé se sexuální odchylkou, jako jsou transvestité nebo vyznavači sadomasochistických praktik, mají zakázáno řídit motorové vozidlo. Zákonodárci si od toho slibují, že sníží počet mrtvých na silnicích, který je v Rusku mnohem vyšší než v jakékoliv evropské zemi. Statistika nehodovosti ale naznačuje, že se zákon zřejmě mine účinkem.

Každým rokem zemřou na ruských silnicích přibližně tři desítky tisíc lidí. Na každých sto tisíc obyvatel federace tak připadá devatenáct mrtvých. Ukazuje to statistika Svobodné Evropy, kterou rozhlasová stanice sestavila na základě čísel Světové banky a Světové zdravotnické organizace. Proti kruté bilanci se ruští zákonodárci rozhodli bojovat přijetím kontroverzního zákona.

Podle nové legislativy nesmějí za volant usednout exhibicionisté, voyeuři, fetišisté, transvestité, pedofilové, nekrofilové a vyznavači sadomasochistických praktik. Tyto sexuální odchylky tak rozšířily dosavadní seznam, podle kterého zákaz platil pro slepotu, schizofrenii, epilepsii a další podobně závažná onemocnění. Informoval o tom moskevský rozhlas.

Čtěte také: 'Šéfa Applu v Rusku zakažme. Přiveze jen AIDS a ebolu'

Zda se tímto způsobem podaří statistiku ovlivnit, ale není jisté. Například v poměrně tolerantním Švédsku, kde homosexuálové mohou uzavřít sňatek i v kostele, jsou totiž čísla mnohem příznivější. Na sto tisíc lidí zde připadnou každý rok pouhá tři úmrtí motoristů. Přitom počet motorových vozidel na stejný počet obyvatel je zde téměř dvakrát vyšší než v Rusku.

Nad hranicí deset mrtvých na sto tisíc lidí se v Evropě dostaly například Portugalsko, Polsko, Rumunsko, Litva, Lotyšsko, Bělorusko, Ukrajina, Moldávie, Řecko, Bosna a Hercegovina nebo Černá Hora.

Jaká bude praxe? To se neví

Zákon sice podepsal premiér Dmitrij Medveděv už na konci minulého roku, ale veřejnost se s ním podle listu The Guardian měla možnost seznámit až nyní. Ve čtvrtek se seznam objevil na internetových stránkách Medveděva.

Nová legislativa vzbuzuje dále nejasnosti ohledně toho, jak bude převedena do praxe. Zda budou vyžadovány lékařské testy při žádosti o řidičský průkaz nebo bude zavedeno jiné opatření. Není jasné podle britského listu ani to, zda zákon postihne ty řidiče, kteří oprávnění už mají a přitom mají některou z vybraných „diagnóz“.

Záležitostí se podle moskevských médií zabývá Rada pro lidská práva, poradní orgán ruského prezidenta Vladimira Putina. „Myslím, že je to porušování práv ruských občanů,“ řekla její členka Jelena Masjuková. Dále uvedla, že chce prozkoumat zahraniční praxi.

Čtěte také: Gayové na Krymu? Nemají šanci, prohlásil premiér

Sdílet:

Hlavní zprávy