Budiž prokleta ta černá práce! Našel se 100 let starý vzkaz

Stížnosti při stavbě Národního muzea

Budiž prokleta ta černá práce! Našel se 100 let starý vzkazNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

V historické budově Národního muzea našli nápis, kteří zde zanechali řemeslníci před více jak sto lety. Stěžují si v něm, že nedostali zaplaceno za provedenou práci. Nápis byl nalezen při demontáži původních vitrín v souvislosti s připravovanou rekonstrukcí.

„Prokleta budiž ! ta černá práce ! za 560 zl. zhotovena od 4 dělníku. pruměrný výdělek 11 zl. týdně 9 hodin deňě práce.! pan Šef foršus dat nechce. a doplatek taky ne. hanba mu. zítra štědrý den. Kde jsou prachy na ryby,“ stojí ve vzkazu. Nechybí ani datum 23. prosince 1899 a podpisy Pavel Hons, Chlad Vincenc, Levý Jos a Swoboda Frant.

„Řemeslníci, najatí tehdy na zhotovení vitrín, si ve vzkazu stěžují, že nedostali zaplaceno,“ říká o vzkazu mluvčí Národního muzea (NM) Tereza Petáková. „Je dokonce možné, že pracovali načerno a nebyli proto schopni svou mzdu ze zaměstnavatele dostat.“

Úkryt pro své „poselství příštím generacím“ zvolili velmi dobře. Zatímco svrchní část vitríny, používaná v muzeu na rozměrné grafické listy, byla už v minulosti demontována, nápis byl skryt pod další deskou, pod kterou nemohl být při běžné manipulaci objeven. Na tajný nápis se proto přišlo až po 115 letech.

„Řemeslníci v něm uvedli, že jejich mzda byla jedenáct zlatých týdně. V té době se však už zlaté nerazily - byly nahrazeny v roce 1892 korunovou měnou. Zůstávaly však nadále v oběhu a jejich hodnota byla oproti koruně dvojnásobná,“ uvedla Petáková. 

Podle Lubomíra Sršně z Oddělení starších dějin NM je objevení takového nápisu výjimečné. „I když v soše maršála Radeckého jsme našli láhev od mléka z doby první republiky, ve které byl vložen zápis o tom, kdo ji sestavoval,“ podotkl. Nápis bude použit v rámci nových expozic po rekonstrukci muzea. Historická budova Národního muzea se uzavřela pro veřejnost v roce 2011. Termín opětovného otevření se odhaduje na rok 2018.

Čtěte také: Na hřbitov s kolem nebo na piknik. Olšany se chtějí 'oživit'

Sdílet:

Hlavní zprávy