NOVÉ

Egypt chce zakázat nikáby na veřejnosti. Prý odporují islámu

,

Zahalování z náboženských důvodů

Témata: , , ,

Egyptský parlament se zabývá návrhem zákona, který by zakázal ženám nošení nikábů na veřejnosti. Závoj, který zakrývá celý obličej kromě očí, totiž podle kritiků s islámským náboženstvím vůbec nekoresponduje, píše britský list The Independent.

Nošení nikábu je v Egyptě jako převážně muslimské zemi celkem běžnou záležitostí. Zákaz závoje zakrývajícího celý obličej kromě očí by po schválení zákona platil na veřejných místech a ve vládních budovách.

Pro nový zákon je například poslankyně a profesorka z káhirské Univerzity al-Azhat Amna Nosseirová. Podle ní islám nošení závoje nevyžaduje a ve skutečnosti tento zvyk nemá kořeny v muslimském náboženství.

Čtěte také: Egyptská vláda nařídila zavřít centrum pečující o oběti mučení

Tuto tradici měli přinést na Arabský poloostrov židé ještě před vznikem islámu. Řada pasáží v koránu je navíc v přímém rozporu k nošení závoje, upozorňuje Nosseirová. Korán namísto toho podle ní vyzývá k nošení skromného oblečení a přikrývek hlavy, zakrývání obličeje ale nijak nevyžaduje.

Egypt začal nošení nikábů omezovat už dříve. Například letos v únoru začal takový zákaz platit pro lékařky a zdravotní sestry Káhirské univerzity při práci v nemocnici nebo při výuce. Důvodem má být „ochrana práv a zájmů pacientů.“ Už loni v září univerzita zakázal nosit závoj akademickým zaměstnancům při výuce jako reakci na stížnosti, že nošení nikábu stěžuje profesorům efektivně komunikovat s jejich studenty.

Přejít na diskusi