Obamova zahraniční politika je imbecilní, říká expert na Irák

USA proti islamistům

Obamova zahraniční politika je imbecilní, říká expert na IrákNOVÉ
Jay Garner. Foto: Wikipedie
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Do boje proti Islámskému státu žene USA americký expert na Irák Jay Garner. ,,Islámský stát musí být zničen. Na co Spojené státy čekají? Musí zaútočit, spustit vzdušnou vojenskou akci a zničit IS nejen v Iráku, ale také v Sýrii,“ říká Garner v rozhovoru pro Forbes.

Jay Garner působil od roku 2003, tedy po americké invazi do Iráku, ve funkci šéfa Úřadu pro rekonstrukci a humanitární podporu v Iráku. Jeho úkolem bylo dohlížet na poválečnou obnovu země, ustanovit prozatímní iráckou vládu a dovést zemi k svobodným volbám. V této funkci však vydržel jen necelý měsíc. Neoficiálním důvodem jeho odchodu byl nesouhlas se zahraniční politikou USA. A svůj názor na ni, zdá se, nezměnil ani po více než deseti letech, píše časopis Forbes.

Zahraniční politika prezidenta Obamy je „imbecilní“, nebojí se Garner vyjádřit svůj názor. ,,Ve svém káhirském projevu v roce 2009 vlastně Obama islámským fundamentalistům řekl „dělejte si, co chcete“, nebudeme vám v tom bránit. Od tohoto okamžiku otřáslo stabilitou regionu tzv. Arabské jaro a došlo k vytvoření příhodných podmínek pro neomezený růst organizací jako je Islámský stát, dodává Garner.

,,Obama je dobrý člověk, ale nebyl připraven stát se prezidentem. Nikdy neměl nikoho, kdo by pro něj pracoval. Obama věří v to, že svět může změnit svojí rétorikou,“ uvádí Jay Garner.

Šestasedmdesátiletý Garner se o Irák zajímá i po odchodu do důchodu. Na srdci mu leží předně zájmy kurdské menšiny. Do Iráku jezdí několikrát ročně a působí tam jako poradce americké ropné společnosti HKN Energy, která v regionu rozvíjí svůj byznys.

,,Islámský stát musí být zničen. Na co Spojené státy čekají? Musí zaútočit, spustit vzdušnou vojenskou akci a zničit IS nejen v Iráku, ale také v Sýrii,“ volá Garner po tvrdší akci ze strany USA. Jay Garner také požaduje, aby USA vyzbrojily kurdské ozbrojené milice označované jako pešmerga. Pešmerga působí na území Iráku, kde Kurdové disponují rozsáhlou autonomií, jako neoficiální kurdská armáda.

Podle jeho mínění byli Kurdové vůči USA vždy loajální a vždy bojovali na americké straně. Upozorňuje rovněž na to, že Kurdové mají obrovské zásoby ropy, což by z nich v budoucnu mohlo učinit nejbohatší národ. Dále navrhuje, aby došlo k vytvoření kurdského protektorátu pod správou USA a Turecka, který by Kurdům zajistil absolutní bezpečnost.

V roce 2006 Garner prohlásil: ,,Nemyslím si, že Iráčané musí nutně následovat americký plán. Myslím si, že to, co potřebují, je vytvořit si iráckou vládu, která bude reprezentovat vůli svobodných lidí. Je to jejich zem … jejich ropa.“

Garner se nevyhýbá ani otázce rozdělení Iráku. Irák totiž podle něj dokázal, že není schopný ustanovit funkční vládu, v níž budou přítomni jak sunnití, šiíté, tak Kurdové. Jay Garner proto vidí rozdělení jako jedinou cestu pro relativní záchranu Iráku a vyhnutí se dalším bojům. Zcela tak odmítá Obamovo volání po multikulturalismu na Blízkém východě.

Čtěte také: Islamisté uřízli hlavu i druhému americkému novináři

Sdílet:

Hlavní zprávy