Jak se lze také dívat na elektronickou evidenci tržeb

Jak se lze také dívat na elektronickou evidenci tržeb 1
Politická aréna
František Laudát
Sdílet:

Současná doba je dynamická v dobrém i špatném slova smyslu. Základním nástrojem pohybu se stala informace. Lživá informace se stala nadužívaným – a podle některých - legitimním nástrojem boje. Lidé nechápou, co se děje, mají pocit, že doba je silně zkažená, že společnost míří do úpadku a následují krysaře, kteří je lákají pomyslnou melodií píšťalky za snadnými řešeními.

To, co se děje, je skutečnost, že skončila éra průmyslové revoluce, někdy označovaná jako doba moderní. Pro tu bylo klíčovým společenským nástrojem lineární paradigma, které má svoje kořeny již v rané éře osvícenství. Pro ideje osvícenství je charakteristická víra v neomezené možnosti vědy. Věda se stala novým náboženstvím, když nahradila Boha. Praktická aplikace lineárního paradigmatu byla přetavena ve víru, že život člověka se bude vyvíjet nepřetržitě k lepšímu, ekonomika bude nepřetržitě růst a věda poskytne odpověď na všechny otázky. S vytvořením světové internetové sítě však dostala postmoderní doba, často označovaná jako éra globalizace, novou kvalitu. Kořeny globalizace se začaly intenzivně vytvářet již krátce po druhé světové válce. Klíčovou charakteristikou postmoderní doby je nelineární vývoj a chování. Od jisté informační úrovně společnosti se tato začíná svým chováním blížit více přirozeným přírodním systémům, než lineárním z éry moderny.

Drtivá část současných politiků zatím přemýšlí a chová se v mantinelech doby minulé. Na negativní a chaotické chování společnosti i jedinců reagují snahami potlačit tyto jevy regulací a represí. Do této kategorie spadá i návrh na zavedení EET. Představa, že si sáhnu na 15 procent šedé ekonomiky je velmi lákavá. Můžeme užaslé posluchače ohromovat teoretickým potenciálem výběru daní, ze kterých lze zázračně uplatit nenasytné potřeby eráru. Nic nepomáhají argumenty, že i sofistikované vyspělé společnosti mají obdobně velkou šedou ekonomiku. Lze se oprávněně domnívat, že améba žijící mimo oficiální struktury veřejného sektoru má nějakou velikost a boj od jistého rozsahu na její zmenšení je nejen neefektivní, ale zejména zbytečný.

Do menu názorů lze jen doplnit, že dokonce podle některých ekonomů jistá míra šedé ekonomiky je prospěšná. Pokud platí teze filosofů postmoderny, potom snahy o úplnou kontrolu a řízení společnosti a la Babiš jsou zbytečné, škodlivé a ve svém důsledku mohou vést ke spontánnímu chování společnosti mimo rámec státu. A tak to bude s řadou dalších regulací a kontrol současné vládní koalice.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz