Kult osobnosti Kim Ir-sena: Výročí vůdce slaví v Sýrii i Rusku

kult osobnosti

Kult osobnosti Kim Ir-sena: Výročí vůdce slaví v Sýrii i RuskuNOVÉ
Monumentální sochy Kim Ir-sena a Kim Čong-ila v KLDR Foto: FOTO: wikipedia.org
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Jako otce zakladatele, revolučního vůdce a toho, kdo by se pro dobro svého lidu zcela rozdal popisují některá syrská a ruská média bývalého severokorejského vůdce Kim Ir-sena. Dlouholetý diktátor z KLDR byl s výročím své smrti chválen syrskou agenturou i televizí a v ruských novinách a internetových zpravodajských serverech, informovala korejská agentura KCNA.

Kult osobnosti bývalého diktátora KLDR Kim Ir-Sena neumírá ani za vlády jeho vnuka Kim Čong-una. Mýlil by se ale ten, kdo by si myslel, že za hranicemi Severní Koreje po něm neštěkne ani pes. S příchodem 8. července, kdy v roce 1994 Ir-sen zemřel, se objevily velebící texty na tohoto dlouholetého vůdce země.

V Sýrii, která dlouhodobě figuruje jako partner KLDR, plynula chvála na Kim Ir-sena z vícero zdrojů. O „zásluhách jeho revoluční kariéry“ referovala ve speciální relaci TV Syria. V pořadu popisovala „hrdinské činy, které prezident udělal pro svou zemi, lid i historii“ spolu se záběry z dob jeho života a života svého syna Kim Čong-ila.

Svou troškou do propagačního mlýna přispěla i přímo Syrská arabská tisková agentura. SANA uvedla, že duch Kim Ir-sena je stále v KLDR opečováván zejména kvůli principu doktrín čučche nebo songun, pomocí kterých podle agentury „pomohl vybudovat nový svět pro korejský lid, úspěšně docílil národního osvobození a prosadil důležité demokratické reformy“.

Velebení pokračovalo i v novinách Al Tabqah, Al Baath a Tišrin nebo v celostátním rádiu, zapomínalo se ale na vyvražďování křesťanů nebo četná věznění a popravy těch, kteří se autoritářskému režimu alespoň trochu postavili.

Sýrie i Rusko jako strategičtí partneři KLDR

V Rusku se o výročí úmrtí Kim Ir-sena dozvěděli například čtenáři novin RIO Panorama z článku s titulkem „Za globální nezávislost“. V něm autor pod diktátorovou smějící se podobiznou vysvětluje, proč je podle něj Ir-sen legendárním prezidentem, „jehož zásluhy budou zářit navždy“.

V Komsomolskoj Pravdě vyšel článek s názvem „Prezident Kim Ir-sen se setkal s Evropanem“, ve kterém deník ruské mládeže popisuje kromě zásluh také četná setkání s více než 70 tisíci zahraničními představiteli. Osobně vyjádřil sympatie k této postavě například bankéř Giancarlo Elia Valori předseda Rozvojové banky Středozemí a holdingu Italské generální investiční skupiny, podle kterého byl Ir-sen „bezpochyby velkým mužem“. O zásluhách Kim Ir-sena dále psaly stránky jako Irkutskblogspot.ru, Amur Press nebo zpravodajské servery v Chabarovsku.

Se Sýrií spojuje Severní Koreu po desetiletí vojenská spolupráce, kdy tyto země navzájem školí své armádní představitele na kurzech. I kvůli tomuto vztahu nedávno zveřejnila ruská agentura TASS zprávu, že na straně vojsk režimu Bašára Asada bojují mimo jiné i právě Severokorejci. V Damašku pak mohou zájemci navštívit Asadem zřízený park na téma Ir-senova života.

Naopak s Ruskem začala po pádu Sovětského svazu KLDR více komunikovat až relativně nedávno. Po nakonec zrušené návštěvě Kim Čong-una na 70. výročí konce 2. světové války v Moskvě byl loňský rok prohlášen rokem přátelství KLDR a Ruské federace. Vřelé vztahy nejen s těmito zeměmi umožňuje severokorejskému režimu příval zahraničního kapitálu do tohoto jinak chudobou a krizemi sužovaného státu.

Čtěte také: Je tu mrtvo, popisuje novinářka severokorejskou ‚zázračnou farmu‘

Sjezd jede podle Kimových not, přidělil si i nový titul

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články