1

Babišova biopaliva nemají v Evropě budoucnost, vzkazuje Brusel

Témata:

Případ biopaliva ukazuje, v jaké mentální izolaci se ocitla vláda a bohužel i česká veřejná debata. Stejný den, kdy se v českém parlamentu rozhoduje, kdy se znovu vrátit k jednání o prodloužení podpory biopaliv první generace (to jsou ta, v nichž mají dominantní postavení firmy ministra financí Andreje Babiše), schválil Evropský parlament útlum této podpory.

Evropští poslanci rozhodli, že z 10 procent obnovitelných zdrojů, které žádá evropská směrnice v dopravě do roku 2020, může být nejvýše 7 procent z tradičních biopaliv první generace. Tedy z rostlin jako je řepka nebo kukuřice, které se musí speciálně kvůli výrobě těchto paliv pěstovat. Evropská komise žádala, aby útlum byl ještě podstatně větší. Jenže v Evropském parlamentu narazila na lobbistickou sílu výrobců těchto biopaliv. „Po letech lobbingu průmyslníků a členských států je finální verze daleko slabší než původní návrh komise. Nicméně je to jasný signál, že biopaliva první generace nemají v Evropě budoucnost,“ prohlásil Pietro Caloprisco z ředitelství Evropské komise pro dopravu a životní prostředí na serveru Euroactiv.

Politici vládní koalice přitom hájí prodloužení podpory biopaliv první generace za 1. čerevenec 2015 tím,, že nás k tomu tlačí Evropská unie. Andrej Babiš stále dokola vykřikuje, že jemu je to úplně jedno, ale ať se vláda připraví na to, že pokud podporu neprodlouží, dostane od Evropské komise pokutu. Tuto mantru po něm převzal i ministr zemědělství Marián Jurečka, který v roli Babišova užitečného idiota prodloužení podpory biopaliv prosazuje. A přebírají ji i další koaliční politici.

Evropská komise se často chová iracionálně. Tady se dá ale s jistotou říct, že je nepředstavitelné, aby někoho trestala za to, že plní její představy. Od roku 2020 je mimochodem podpora biopaliv první generace zakázána úplně.

Biopaliva první generace jsou asi prvním vážnějším případem, kde evropští pokrokáři uznávají intelektuální omyl a selhání. Časem se totiž ukázalo, že biopaliva, která měla snižovat riziko globálního oteplování, ho naopak zvyšují. „Evropský parlament a vlády se rozhodly, že utlumí škodlivá biopaliva, která jen přispívají k hladovění chudých lidí a urychlují klimatické změny,“ prohlásil unijní expert na biopaliva Marc-Olivier Herman z Oxfam pro Euroactiv.

Jako převratná intelektuální novinka to může znít jen u nás, kde jsme očkováni, že Brusel stále tvrdě vymáhá podporu biopaliv. Jinde je to i mezi ekologickými aktivisty dlouho rozšířené poznání intelektuální slepé cesty. Jim i evropským mandarínům slouží ke cti, že šlápli na brzdu, aby se ničivé politika dál neprodlužovala.

Argument, že musíme v podpoře biopaliv pokračovat kvůli hrozbě pokut z Bruselu, je neudržitelný. Byl samozřejmě i před včerejším rozhodnutím Evropského parlamentu, dnes to to má každý černé na bílém.

Teď už je to při hlasování o podpoře úplně jasné a přehledné. Kdo je pro, jen podporuje miliardový byznys Andreje Babiše. Ten už je po zásazích daňové kobry proti jeho jediné výraznější české konkurenci Kratolia jediným velkým producentem biopaliv v Česku.

/
analytička

Zabývá se politikou a ekonomikou. Těmto tématům se věnovala ve všech hlavních denících. Pracovala jako redaktorka a vedoucí ekonomické rubriky MF Dnes. Poté vedla ekonomickou rubriku týdeníku Respekt. Od roku 2003 do roku 2009 byla hlavní analytičkou Hospodářských novin. Stejnou pozici zastávala od roku 2009 do října 2013 v Lidových novinách. Pravidelně komentuje ekonomiku pro Český rozhlas a Českou televizi.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.