50 politiků se sešlo s dalajlamou. Osobní setkání přiznal teď i Bělobrádek

Návštěva dalajlamy v Praze

50 politiků se sešlo s dalajlamou. Osobní setkání přiznal teď i BělobrádekAKTUALIZOVÁNO
Setkání Dalajlamy s ministrem kultury Danielem Hermanem Foto: FOTO: Twitter / Forum 2000
4
Domov
Echo24
Sdílet:

Někteří poslanci a senátoři se ve středu ráno setkali v prostorách Senátu s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou. Na Facebooku to uvedl místopředseda sněmovny Petr Gazdík (TOP 09 a Starostové). Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška bylo politiků asi 50 a schůzka byla dobrou odpovědí na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů. Jeho důležitost ve středu odpoledne znovu připomněl premiér Sobotka. Po rozporuplných informacích přiznal setkání s dalajlamou i místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

„Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky, chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí,“ píše se ve společném prohlášení, které podepsal prezident, premiér a předsedové obou komor Parlamentu Milan Štěch a Jan Hamáček.

S dalajlamou se v úterý mimo jiné sešel ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Setkat se s ním měl také místopředseda vlády Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Později ale bylo oznámeno, že se s tibetským duchovním nesejde. Poté, co se ve středu zvedla vlna odporu proti prohlášení nejvyšších ústavních činitelů ze strany jak některých politiků, tak akademické obce, Bělobrádek nečekaně potvrdil serveru novinky.cz, že se osobně již v úterý s dalajlamou setkal.

To, že si za prohlášením vláda stojí, ve středu odpoledne po setkání 50 politiků a poté, co univerzity vyvěsily tibetské vlajky, zdůraznil premiér Bohuslav Sobotka. Prohlášení o Číně podle něj odpovídá pozici vlády. Ústavní činitelé mají podle něho právo vyjadřovat se k zahraniční politice, za kterou zodpovídají.

Univerzity byly vždy průkopníky „správných“ myšlenek, tvrdí Mynář

Šéf kanceláře prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář v rozhovoru s rádiem Impuls prohlášení ocenil. Mrzí ho prý nejednotnost vlády „Pokud se vláda jednou podepíše pod dohodu s Čínou a jeden z jejích členů se pak setká s dalajlamou, tak ta nejednotnost mě velmi mrzí,“ uvedl. Škodí tím podle něj práci prezidenta, ale i snaze kabinetu o lepší spolupráci s Čínou a o růst investic. „Jako kdybyste ten papír vzali a hodili do koše, tříletá práce může být zmařena,“ uvedl.

Prohlášení nejvyšších ústavních činitelů následně kritizovali například Herman, Gazdík či Ženíšek. „Je skvělé, že kolegové ze Senátu uspořádali toto setkání. Myslím, že je to skvělá odpověď na vyjádření předsedů obou komor. Tato osobnost má světu i České republice mnoho co říct a je škoda, že se s ním bojí setkat,“ napsal k dnešní schůzce ČTK Ženíšek.

Za Hermana se postavil i vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. „Vážím si Vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk,“ uvedl dnes na Twitteru v reakci na prohlášení nejvyšších ústavních činitelů.

Zbytečné politické poklonkování

Prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů kritizoval i předseda ODS Petr Fiala. „Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů je nepochopitelný krok, jde o zcela zbytečné politické poklonkování,“ uvedl Fiala. Česká zahraniční politika podle něj ztrácí směr a sebevědomí. „Takovéto trapné gesto nemůže žádná země považovat za projev přátelství, ale pouze za nedůstojný projev nesvéprávnosti,“ uvedl.

„ODS podobně jako další významné politické strany respektuje princip jedné Číny a nepodléhá ani žádným naivním představám týkajícím se Tibetu. Považujeme však Českou republiku za svobodnou zemi, v níž by návštěva tibetského duchovního neměla vzbudit paniku nejvyšších ústavních činitelů,“ sdělil ČTK předseda ODS Petr Fiala.

Na schůzku s dalajlamou dnes podle Ženíška dorazilo zhruba 50 zákonodárců. Podle snímků ze schůzky, které na facebooku zveřejnil Gazdík, mezi nimi byli mimo jiné místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL) nebo bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a bývalý ministr dopravy a zemědělství Petr Bendl (ODS).

„Setkání se uskutečnilo, pokud vím, v Zeleném salonku, kdo se chtěl zúčastnit, tak se jej zúčastnil. To je asi vše, co k tomu mohu prohlásit,“ řekl novinářům předseda senátního klubu (ČSSD) Petr Vícha.

Gazdík na svém facebookovém profilu napsal, že dalajlama s politiky mluvil mimo jiné o upřímnosti. „Lidé poznají upřímnost a kdo z vás politiků to myslí upřímně a kdo ne. Bez lásky a upřímnosti v srdci je sebekrásnější projev jen na chvíli. Sebestředné cíle vše pokazí,“ řekl podle něj zákonodárcům dalajlama.

O víkendu se s dalajlamou setkal v Bratislavě slovenský prezident Andrej Kiska, což vyvolalo protesty z čínské strany. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu. Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě.

Čtěte více: Hrad, premiér i parlament svorně ujišťují Peking: Politiku k Číně neměníme

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články