NOVÉ

Disidenta Zeman opomenul, teď hostí delegaci čínského politbyra

,

Bývalý ministr propagandy na Hradě

Témata: , ,

Prezident Miloš Zeman má selektivní přístup k Číňanům. Zatímco před pár dny odmítl kondolovat vdově po čínském disidentovi Liou Siao-poovi, nyní přijme na Hradě delegaci čínských komunistů, kterou vede bývalý čínský ministr propagandy Liu Yunshan.

„Debata bude zaměřena hlavně na ekonomická témata. Čínskou delegaci povede Liu Yunshan člen Stálého výboru Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny,“ řekl mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček. Schůzka, k níž dojde v úterý v 18 hodin, předchází Zemanově účasti na China Investment Forum 2017.

Stálý výbor Politbyra tvoří sedm nejvýše postavených členů Čínské komunistické strany, a tím pádem sedm nejmocnějších mužů v Číně. Liu Yunshan je jeho členem od roku 2012. V současnosti také řídí Ústřední vedoucí skupinu pro propagandu.

China Investment Forum 2017 je setkáním českých a čínských politiků a podnikatelů, které se posledních sedm let koná v Praze. Začalo v pondělí a končí ve středu. Projekt společně zaštiťují prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka. Minulý rok se fóra zúčastnilo přes 250 podnikatelů a asi tisíc hostů, z nichž polovina byla z Číny

Na Hradě se také odehraje významná dohoda o investici. Asijský investiční fond PAG vstoupí finančně do společnosti Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. V úterý večer dojde podle Hospodářských novin za přítomnosti Zemana k podpisu smlouvy o spolupráci. Číňané vloží do Kellnerovy společnosti 7,4 miliardy korun s cílem připravit čínskou pobočku Home Creditu ke vstupu na mezinárodní burzu.

Vdova po čínském disidentovi se kondolence nedočkala

Když minulý týden ve čtvrtek zemřel čínský disident a nositel Nobelovy ceny míru Liou Siao-po na rakovinu jater krátce poté, co byl podmínečně propuštěn z vězení, poslala většina českých vrcholných politiků jeho vdově kondolenci nebo alespoň na dálku vyjádřili. Jedním z mála, kdo tak neučinil, byl prezident Zeman.

„Prezident republiky kondoluje hlavám státu, předseda vlády kondoluje premiérům, předseda Senátu kondoluje předsedům Senátu, atp. A toto pravidlo funguje všude na světě. Žádnou nótu zasílat nebudeme,“ uvedl Ovčáček minulý týden.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení demokratických voleb. Koncem června tohoto roku byl podmínečně propuštěn z vězení. Čínské úřady ale navzdory jeho kritickému zdravotnímu stavu neumožnily jeho převoz k léčbě do zahraničí. Dva západní lékaři přitom o víkendu uvedli, že Liou do ciziny transportován být mohl.

Čtěte také: Kroupa: „Zeman je lidská troska, stojící na straně komunistického režimu“

Zeman měl v předchozích dvou týdnech dovolenou, kvůli které se nezúčastnil jednání zemí střední a východní Evropy s americkým prezidentem Donaldem Trumpem ve Varšavě. Jeho schůzka s čínskou delegací je prvním oficiálním programem po skončení dovolené.

Z nového čísla V kraji markýze Babiše. O triumfu ANO rozhodnou venkov a sídliště

Echo týdne: Pryč s hotovostí ● Téma: Evangelium podle Marka ● Komentář: Lidovci, zpátky na zem ● Komentář: Fraška v Trump Tower ● Fenomén: Mladí v pasti pesimismu a socialismu ● Svět: Úsvit Kurdistánu – splněný sen, nebo další noční můra? ● Analýza: Čeká Česko zářná lithiová budoucnost? ● Rozhovor s Ondřejem Zachem: Čekání na zlatou žílu ● Umění a kritika: Česká letní pohoda ● Recenze: Škoda, že ten film není horší ● Seriál: Náčelníkem v Arktidě ● Styl: Obecní dvůr ● Přeceňovaný a podceňovaný: Zrušení prasečáku v Letech vs. Masakr v Postoloprtech ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Neštěstí nás zachránilo od katastrofy Známý francouzský filozof Alain Finkielkraut popisuje střet civilizací a ztrátu pocitu domova
Dobrý politik do zlých časů Hra o trůny pokračuje

Přejít na diskusi