Selfie jsem vymyslel já. A už před třiceti lety, chlubí se Američan
Neznámá historie selfie
Pózoval se Stevenem Spielbergem, Anthonym Hopkinsem nebo Pelém, fotky přitom už v 80. letech pořizoval sám z ruky. Letos se kameraman Lester Wisbrod přihlásil k autorství selfie s celebritami. Za celou dobu se s ním odmítla vyfotit jen jedna.
Hlavy těsně u sebe, fotoaparát držený na vzdálenost paže, zdeformované kompozice nebo autenticky nepřesný ořez. Archivní fotky Lestera Wilbroda mají všechny znaky selfie, ačkoli vznikaly dvacet let předtím, než samotný výraz selfie zazněl poprvé.
Snímky s přáteli, rodinou a hlavně slavnými osobnostmi začal pořizovat na začátku 80. let, když přišel do Hollywoodu za prací. Tiskl se k herečkám, režisérům, sportovcům. V okruhu známých a přátel se pro snímky brzy ujal termín lesterovky, i když jim sám říkal silly shots, nablblé záběry.
Kronika zapomenutého Hollywoodu
Často na nich sám totiž vypadal nablbe a navíc netradiční způsob snímání vybízel herce k legráckám a bláznivým výrazům.
„Možná jsem vynalezl selfie, a možná ne, ale garantuju vám, že jsem byl první člověk, který je začal dělat s celebritami,“ říká Wisbrod ve videu, které letos zveřejnil na YouTube.
Střídají se v něm Wisbrodovy autoportréty s Anthonym Hopkinsem, Gregorym Peckem, Pelém, Ronaldem Reaganem, Jennifer Anistonovou nebo Renée Zellwegerovou. Je to ale i kronika zašlého Hollywoodu a hvězd, které mimo Spojené státy nikdo nezná a i doma jsou dnes spíše relikviemi 80. let.
Všechno Wisbrod zvládl bez chytrého telefonu s čočkou vepředu i digitálního fotoaparátu, u kterého se může plýtvat záběry. Jeho zbraní byl model Canon AF35M s automatickým zaostřováním. První selfie s ním pořídil v roce 1981, byl to rozmazaný autoportrét s novinářem a spisovatelem Artem Buchwaldem, pozdějším držitelem Pulitzerovy ceny.
Wisbrod postupně techniku zdokonalil: fotil ze vzdálenosti přibližně 45 centimetrů a z mírného nadhledu, aby neměl „tak tlustý krk“. Dnes sedmašedesátiletý Wisbrod má v archivu přes 150 selfie pořízených na film. Není tam jen herečka Lorerta Switová, představitelka vrchní sestry Margarety Houlihanové ze seriálu M*A*S*H, která chtěla, aby aparát držel někdo třetí.
Takový obyčejný kameraman
Wisbrod se s fotkami nikdy nechlubil, rozhodl se o nich promluvit až v době, kdy se selfie stalo slovem roku podle Oxfordského slovníku a svoje selfie má i papež. Nechtěl prý skončit zapomenutý. "Kolem selfie dnes každý dělá obrovský povyk. Selfie tohle, selfie tamto... dejte mi pokoj. Já je dělal od roku 1981,“ říká ve videu.
Wisbrod netoužil po životě v Hollywoodu. Narodil se v Oaklandu v dělnické rodině, po střední škole šel k letectvu. Ve Vietnamu sloužil jako obsluha radaru a v roce 1968 se přihlásil na univerzitu v Nevadě, kde se ozval na inzerát místní televize, která hledala kameramana.
Postupně se dostal k dětským pořadům a přešel ke stanicím v Las Vegas, kde pracoval skoro deset let. Do Los Angeles se přestěhoval v roce 1979 a brzy začal spolupracovat v Hollywoodu na pořadech o šoubyznysu. Odtud už byl jen krok k první selfie.
STRUČNÁ HISTORIE SELFIE
1523-1524 Italský manýrista Parmigianino maluje obraz Autoportrét ve vypouklém zrcadle.
1630 Rembrandt kreslí autoportrét, kde má vyšpulené rty. Této oblíbené součásti selfie u náctiletých dívek se o několik století později začne říkat „duckface“.
1839 Americký chemik a průkopník fotografie Robert Cornelius pořizuje svůj autoportrét.
1981 Lester Wisbrod pořizuje první selfie s celebritou, i když tomu tak nikdo neříká.
2000 Na japonský trh přicházejí první mobily s fotoaparátem.
2002 První užití slova selfie v Austrálii.
2011 První člověk použil hashtag selfie (#selfie) na Instagramu.
2013 Selfie je slovem roku podle Oxfordského slovníku.
2014 Hromadná herecká selfie z předávání Oscarů se stává nejsdílenějším příspěvkem na sociální síti Twitter.