Robert Šlachta v Čapím hnízdě

Média připravena, fraška může začít

Robert Šlachta v Čapím hnízdě
Robert Šlachta Foto: Printscreen ČT
1
Komentáře
Petr Holub
Sdílet:

Všechny velké události historie se objevují dvakrát. Nejprve jako tragédie, podruhé jako fraška. Slavný citát Karla Marxe jistě zazní v těchto dnech vícekrát. Není divu, po deseti letech předstoupí ředitel protimafiánského policejního útvaru ÚOOZ před bezpečnostní výbor sněmovny, aby objasnil propojení policie s lidmi z kriminálního prostředí.

Když před deseti lety navštívil výbor Jan Kubice, jeho zpráva o propojení premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) s kriminálníky se okamžitě dostala do médií. Paroubek ztratil volby a neobhájil pozici v čele vlády, jeho spolupráce s organizovaným zločinem se ovšem neprokázala. Dnes přichází Robert Šlachta na pozvání poslanců ANO a bude podle Lidových novin vysvětlovat, co může mít s kriminálníky společného současné vedení policie. Akce je tentokrát namířena proti ministrovi vnitra Milanu Chovancovi, opět z ČSSD. Média jsou připravena, fraška může začít.

Čtěte také: Eskalace sporu o polici. Vystoupí Šlachta s Ištvanem před poslanci?

Co chtějí detektivové ÚOOZ ve sněmovně vytáhnout na Tuhého?

S pomocí Šlachty a Ištvana se Babiš prolže k moci

Operace Vidkun Gáborík

Z dostupných informací vychází předpoklad, že ředitel ÚOOZ bude chtít poslancům vysvětlit propojení policie a zločinu na příkladu policejního prezidenta Tomáše Tuhého. Ten prý umožnil, aby unikaly informace z vyšetřování v případu Vidkun, při kterém byli v hledáčku Šlachtova útvaru podnikatelé, policisté a politici z Olomoucka.

Je však na poslancích, jestli budou požadovat od odstupujícího ředitele ÚOOZ vysvětlení ještě podivnější záležitosti. Sám Šlachta se považuje za oběť policejní reorganizace, o které vedení policie rozhodlo den po razii ze dne 11. května. Ta se ovšem neodehrála v Olomouci, ale v Praze. Netýkala se operace Vidkun, ale případu Gáborík. ÚOOZ tehdy podle médií zasahoval v protikorupčním policejním útvaru a na hospodářské kriminálce. Zatčeni a obviněni byli bývalý policista Igor Gáborík, protikorupční detektiv Radek Holub a bývalý celník Pavel Šíma, kteří údajně vynášeli informace z vyšetřování.

Průběh razie však upozornil, že případ Gáborík má ještě jinou rovinu, kterou by měl právě Šlachta vysvětlit. Čtyři dny před zásahem publikovalo Právo zprávu o tom, že hospodářská kriminálka odhalila ve svých kancelářích odposlechy. Případ začala vyšetřovat inspekce GIBS, po razii z 11. května však už nic zjišťovat nemusela: odposlechy tam očividně umístili Šlachtovi lidé. První zpráva o razii na webu respekt.cz zdůrazňovala, že zadrženi byli i někteří pracovníci hospodářské kriminálky, konkrétně ti, na které byly nasazeny odposlechy. Druhý den se už sám Respekt od této informace distancoval. Co tedy ÚOOZ na kriminálce hledala?

První otázka pro Šlachtu logicky zní, jestli neměl zátah z 11. května kromě jiného také zakrýt, že odposlechy byly na hospodářskou kriminálku nasazeny z jiného důvodu, který s případem úniků informací a Gáboríkem nesouvisí.

Liška zametá stopy

Druhá otázka je nasnadě. Odposlechy byly nasazeny na policisty vyšetřující případ dotačního podvodu Čapí hnízdo, do kterého je zapleten ministr financí Andrej Babiš. Ředitel ÚOOZ by měl před poslanci souvislost s Čapím hnízdem vyloučit, nejlépe pomocí dokumentů mapujících průběh operace Gáborík.

Kampaň vedená Šlachtovými policisty, státními zástupci a Babišovými novináři připomíná lišku zametající stopy. Vůbec nejde o snahu ÚOOZ kontrolovat případ Čapí hnízdo, ale o kauzu úniků informací, nikoli ovšem úniků pražských, ale olomouckých.

Přitom Šlachta měl motivaci zasáhnout v případu Čapí hnízdo. Jeden z jeho ochránců Andrej Babiš pronesl minulou neděli v České televizi větu: „Mě zase zneklidňuje, že Čapí hnízdo vyšetřují Rittigovi policajti.“ Tímto neobvykle razantním útokem na vyšetřovatele se zřejmě odvolal na dva roky starou zprávu Nadačního fondu proti korupci, podle níž oba odposlouchávaní kriminalisté prověřovali trestní oznámení proti svědkům případu jízdenek pražského dopravního podniku, přitom jedno z oznámení podal právě kontroverzní podnikatel Ivo Rittig. Nutno připomenout, že takové prověřování patří k úředním povinnostem Policie ČR. Do sedmého května mohl být miliardář před údajným spiknutím kriminalistů a galérky víceméně v klidu, protože „poslední poctivý vyšetřovatel“ Šlachta měl „Rittigovy policajty“ pod kontrolou.

Čtěte také: Bradáčová: S kým budu nově jednat, nevím. S Babišem nehraju

Sdílet:

Hlavní zprávy

Zlobivý element establishmentu

EDITORIAL

Mělo by to tak být, že předplatitelé i čtenáři našeho týdeníku dostanou objemnější, řekněme, složku. Vedle regulérního vydání, kde najdete další text naší výraz ...

02:30

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články