Irácká armáda obklíčila Tikrít. Bojuje o něj s islamisty

VLÁDA VRACÍ ÚDER

Irácká armáda obklíčila Tikrít. Bojuje o něj s islamistyAKTUALIZOVÁNO 1
Svět
Sdílet:

Irácká armáda má pod plnou kontrolou okolí města Tikrít a chystá se teď na město zaútočit ze všech stran. Tikrít nedávno obsadili islamističtí radikálové z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL). Irácká armáda na město útočí již od čtvrtka. 

Vládní vojáci při velkém náporu vyhnali povstalce z tikrítského předměstí Audža. Získali tak podle zdrojů agentury DPA kompletní kontrolu nad okolím města. Nyní by měl následovat útok na město.

Tikrít, rodiště bývalého diktátora Saddáma Husajna, obsadili islamističtí radikoálové z ISIL 11. června. Irácká armáda začala na město útočit ve čtvrtek, kdy helikoptéry vysadily ve městě vojenská komanda. Dnes po celý den v soustředěném útoku pokračovala. K městu se přesouvaly vládní tanky a obrněné vozy. Dle armády a svědků ráno docházelo k náletům armádních helikoptér na základnu povstalců v místním univerzitním kampusu.

Vládní vojáci se snaží zastavit postup radikálů z Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL), kteří při nečekaném rychlém náporu z počátku měsíce ovládli značnou část severozápadního Iráku. Irácké jednotky se seskupovaly také u města Sámarra asi 100 kilometrů severně od Bagdádu. Ze Sámarry, v jejímž okolí vládní vojáci svádějí boje s radikály, bylo evakuováno více než 1200 čínských pracovníků, informovala dnes čínská státní média.

Agentura Nová Čína sdělila, že Číňané pracovali na stavbě elektrárny. Část z nich byla přepravena do Bagdádu helikoptérou, ostatní byli ve dvou skupinách převezeni do metropole autobusy provázenými iráckými vojáky. V Iráku je podle agentury AP více než 10 000 čínských pracovníků, velká část z nich je zaměstnána u čínských firem.

Bojů mezi sunnitskými radikály z ISIL a vládními silami zůstala poměrně ušetřena kurdská autonomní oblast na severu země. I obyvatelé jejích tří provincií ale pociťují přímé dopady ofenzivy radikálů - na tamních čerpacích stanicích došly pohonné hmoty. Kvůli uzavření největší irácké rafinérie v Bajdží, silnicím zablokovaným boji s povstalci a následnému prudkému zvýšení poptávky stojí podle agentury AFP před pumpami v kurdských oblastech desítky aut, jejichž řidiči trpělivě čekají hodiny ba i dny na doplnění nádrže.

Současný nedostatek pohonných hmot v iráckém Kurdistánu je nejhorší za posledních několik let a některé čerpací stanice kvůli němu prostě zavřely. Irácký Kurdistán je sice bohatý na ropu, není ale v tomto ohledu zcela soběstačný. Produkuje tak kolem 60 procent své potřeby, zbytek ale získával z rafinérie v Bajdží, jíž se povstalci pokusili zmocnit a která pak byla zavřena. Nedostatek pohonných hmot je "výhrou" pro černý trh.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Všichni jste Putin

KOMENTÁŘ

Vzápětí poté, co Andreje Babiše nařkli z neochoty spolupracovat s nimi na důchodové reformě, se marketéři koalice Spolu vrátili k osudovému boji dobra se zlem. ...

00:05