1 Putinova hra

Putinův riskantní tah na šachovnici dluhopisů

NOVÉ

Rusko hraje na světové scéně velmoc, hospodářsky je ale stát před kolapsem. Nyní se prezident Vladimír Putin snaží obejít sankce a riskuje přitom mnohé. Konkrétně chce Kreml vydat státní dluhopisy s desetiletou splatností v hodnotě tří miliard dolarů, píše německý deník. Láká na ně čínské, americké a evropské banky. Mezi nimi Citigroup, Goldman Sachs, J.P. Morgan a Morgan Stanley. Kdyby se emise zdařila, byl by to úder proti Západu.

Sankce proti Ruské federaci totiž západním bankám nezakazují účastnit se aukcí dluhopisů. Zapovězeny jsou obchody s jednotlivými sankcionovanými bankami a podniky, píše Die Welt.

Vláda USA ale před emisemi obratem varovala všechny velké americké banky. Jde sice o potenciálně lukrativní obchod, ale politicky velmi výbušný. Fakticky by Rusko obešlo embargo, které proti němu Západ vyhlásil před více než dvěma lety.

Putin by ze Západu udělal hlupáka, kdyby mu západní banky pomohly financovat ruský stát. Podle listu jsou mnohé banky dlouhodobému byznysu s ruským státem příznivě nakloněny a jsou připraveny riskovat problémy Washingtonem. Navzdory varování ze strany USA investiční bankéři návrh emise ruských státních bondů zkoumají.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Výběr nejdůležitějších zpráv českých médií o politice a ekonomice si můžete přečíst každé ráno na BM24.cz.

Čtěte také: Taťka Putin chrání Ukrajinu před zvířecími politiky, učí komiks

Putin: Povstalecké skupiny se v Sýrii připojí k příměří

Hesla: ,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.