1 Co najdete uvnitř

TÝDENÍK ECHO: Kdo chce utrápit živnostníky? Podnikání přichází o svobodu

TÝDENÍK ECHO

Nikde v Evropě nebylo podnikání tak potlačeno jako v české části komunistického Československa. A nikde jako v českých zemích nezažili podnikatelé v posledním čtvrtstoletí takový rozkvět. Styl „ode zdi ke zdi“ pokračuje i nadále, když vláda hodlá dosud nevídaným způsobem omezit podnikatelskou svobodu.

„Za svobodu, kterou mám jako živnostník, bych obětoval všechno, třeba i tu svobodu.“ Výrok libereckého bezpečnostního technika shrnuje příběh malého podnikání, jednoho z hlavních ekonomických rozměrů polistopadové společnosti. Statisíce Čechů už nechodí do zaměstnání, kde musí poslouchat nadřízené, ale místo toho o své pracovní síle rozhodují sami. Pro řadu z nich je to tvrdá zkušenost, protože pracují bez ohledu na pracovní dobu, a za svobodu tak platí svým volným časem.

Velkolepý vzestup živnostníků zaznamenal ve studii Zaměstnání na vlastní účet v České republice a středovýchodní Evropě sociolog Jiří Večerník. Unikátní příběh začíná už tím, jak neobvyklé byly zdejší poměry v dobách komunismu. Ještě v roce 1950 podnikal každý pátý Čech, úřady evidovaly tři procenta živnostníků, tři procenta malých podnikatelů a čtrnáct procent soukromých rolníků. Vlna zestátňování se posléze s většinou z nich vypořádala, o jedenáct let později už bylo jen půl procenta živnostníků a dvě procenta rolníků. Tak tvrdou likvidaci podnikání v jiných zemích nezažili.

Vzestup podnikání po listopadu ´89 by stejně strmý, jako byl pád po únoru ´48 hluboký.

Celý text Petra Holuba nazvaný Ode zdi ke zdi. Odysea českého živnostníka si můžete přečíst v novém vydání Týdeníku Echo.

Co dále najdete v aktuálním vydání Týdeníku Echo:

Na hlavní téma navazuje Salon s titulkem Podnikatele zasáhla velká nejistota. O zavedení povinných elektronických pokladen diskutovali předseda Asociace podnikatelů a manažerů Radomil Bábek, poradce ministra financí Jaroslav Ungerman, ředitel Odboru legislativy, práva a analýz Hospodářské komory Ladislav Minčič a komentátor Týdeníku Echo Petr Holub.

Zajímavější než klidný sjezd ČSSD bude to, co přijde po něm. Jak se sociální demokraté vypořádají s Babišovými ataky, píše Lenka Zlámalová ve své analýze Semknuti v ohrožení.

Zpátky v čase se vydává Vladimír Ševela v článku Vražda v hotelu Záhoří . Vypráví příběh „muže, který začal válku“ Alfreda Naujockse, jehož komando 31. srpna 1939 přepadlo vysílač v polských Gliwicích. Ten ale svůj první úspěšnou bojovou akci vykonal už o pár let dřív v českém hotelu Záhoří.

S pražským arcibiskupem Dominikem Dukou hovořil o rozpadu tradičních hodnot, soužití s muslimy i odkazu Jana Husa komentátor Daniel Kaiser.

Ondřej Štindl ve svém komentáři Bez České televize nám bude líp? píše o dopadu veřejnoprávní televize na veřejné mínění a o zkresleném a často zveličeném pohledu na její vliv, o kterém mnozí mluví.

Na Západě sílí strany se sympatiemi k Rusku. Jaký bude zájem západní Evropy na udržení demokracie a bezpečnosti na východě kontinentu? Odpověď hledá Martin Weiss ve své eseji Může nás zachránit ten, kdo neexistuje?   

Jan Fingerland, který se specializuje na Blízký východ, se v textu Izrael (zase) na křižovatce zaobírá blížícími se volbami, které ukáží, zda se „mistr přežití“ premiér Benjamin Netanjahu zvládne udržet u moci, nebo bude muset zamířit do politického důchodu.

Problematiku nezákonných latinskoamerických přistěhovalců v USA popisuje Tomáš Nídr v textu Hodně štěstí na druhé straně. „Ve Státech nyní žije přes 11 milionů nelegálů, jejichž osud bude jedním z nejdůležitějších témat příštích prezidentských voleb,“ píše.

O historii i současnosti moravské metropole Brno mluvil v rozhovoru Význam Brna utěšeně roste, ale potřebuje očistu se spisovatelkou Kateřinou Tučkovou (Vyhnání Gerty Snirch, Žítkovské bohyně) Lukáš Novosad

S hudební scénou osmdesátých let a svým traumatem z hitu Holky z naší školky se v článku Až nadosmrti v osmdesátkách? vyrovnává Ondřej Štindl a zároveň se zamýšlí, jak dlouho tu s námi tato hudba ještě bude.

Nový městský projekt Ondřeje Kobzy „Poesiomat“, který přichází po už známých pianech a šachách v ulicích, a humbuk, který kolem něj vznikl, komentuje Lukáš Novosad.

Týdeník Echo v papírové podobě si můžete koupit na těchto prodejních místech.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO IPAD SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

APLIKACI TÝDENÍKU ECHO PRO ANDROID SI MŮŽETE STÁHNOUT ZDE.

POKUD CHCETE ČÍST TÝDENÍK ECHO PŘES WEBOVOU STRÁNKU, KLIKNĚTE ZDE.

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.