Analýza ukázala na české prokremelské weby. Používají nekalé praktiky

'NEDODRŽUJÍ ZÁKLADNÍ POSTUPY ŽURNALISTIKY'

Analýza ukázala na české prokremelské weby. Používají nekalé praktikyAKTUALIZOVÁNO
Foto: Repro: archiv
1
Domov
Echo24
Sdílet:

Prokremelsky orientované weby přestávají spoléhat na prvoplánovou propagandu, ale snaží se svoji činnost skrývat. Ve svých článcích pak často zveličují a přehánějí nebo „zapomínají“ odkazovat na zdroje svých tvrzení. Stejně tak stírají hranici mezi zpravodajstvím a názory, čímž se dopouští „nekalých novinářských praktik“. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovali politologové z Masarykovy univerzity ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty.

Asi nejzajímavějším zjištěním, které z analýzy vyplývá, je to, že prokremelsky orientované weby přestávají spoléhat na prvoplánovou propagandu. Místo toho se podle autorů snaží pracovat sofistikovaněji, aby nebylo na první pohled patrné, na čí straně stojí. Propagandisté už nevykreslují Rusko a Putina v co nejlepším světle, ale spoléhají spíše na zasévání nedůvěry občanů vůči institucím.

„Jednotlivé weby se téměř vůbec neuchylují k primitivní propagaci ve prospěch Kremlu nebo jeho představitelů. Nevyskytují se ani podvrhy fotek nebo videí, které si lidé s propagandou spojují nejčastěji. Zmíněné praktiky ale vytvářejí atmosféru nefunkčnosti stávajícího politického systému. Proruská náklonnost se projevuje hlavně ve stylu referování o tématech, takže například válečný konflikt na Ukrajině nebo v Sýrii jednotlivé weby relativizují,“ píší autoři analýzy v tiskové zprávě.

Jako další problém pak uvádí stírání hranice mezi zpravodajstvím a názory. „Obecně lze říci, že je jedno, zda se jedná o zpravodajství či komentáře, pomyslná hranice na těchto webech přestává existovat. Autoři používají emotivní figury nebo manipulativní techniky a například každý pátý článek vyjadřuje negativní emoci,“ konstatuje Petra Vejvodová, specialistka na propagandu z Katedry politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Toto všechno pak podle autorů „dokládá špatnou novinářskou práci“.

Analýza, kterou vypracovali odborníci z Masarykovy univerzity ve spolupráci s think-tankem Evropské hodnoty, vychází z celkem 2660 článků, které v průběhu března publikovaly servery AC24, Sputnik, Svět kolem nás a Parlamentní listy.

‚Parlamentní listy nedodržují základní postupy žurnalistiky‘

Právě Parlamentním listům pak autoři věnují zvláštní pozornost. „Parlamentní listy jsou vnímány jako přechod mezi seriózními médii a šedou zónou prokremelské manipulace. Podle našich dat jsou ale co do obsahu stejné jako například AC24 a s manipulativními technikami se u nich setkáváme dokonce častěji než třeba u Sputniku. Což je o to vážnější, že čeští politici je vnímají jako standardní prostor pro svoji prezentaci,“ doplnil politolog Miloš Gregor, druhý vedoucí výzkumu.

Zajímavě zní ale i pasáž, kde se autoři zmiňují o tom, jak Parlamentní listy zdrojují své články. Zatímco ostatní průměrně zkoumané portály odkazují na zdroje v 75 procentech případů, u Parlamentních listů to bylo prý jen 40 %. „Závěr tohoto výzkumu je jednoznačný. Na datech lze prokázat, že Parlamentní listy nedodržují základní postupy žurnalistiky a ve velkém využívají manipulačních metod,“ podotkl Jakub Janda, zástupce ředitele Evropských hodnot.

Spolumajitel Parlamentních listů a zároveň senátor Ivo Valenta se k výsledkům analýzy podle Českého rozhlasu zatím vyjadřovat nechce. Podle vlastních slov se s ní totiž ještě neseznámil.

Naopak prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček se k výsledkům analýzy vyjádřil velice expresivně. „Bezcenný žvást ve stylu normalizačních ideologů. Rusko stačí vyměnit za USA,“ napsal na svůj Facebook.

Autoři analýzy zároveň připomínají novou iniciativu ministerstva vnitra, které koncem května oznámilo, že sestaví zvláštní tým, který má monitorovat ruskou a jinou zahraniční propagandu. Skupina, vznikající v rámci tzv. Auditu národní bezpečnosti, zastřeší snahy ministerstva zahraničí, vnitra a obrany zamezit vlivu informační války ze strany Ruska i jiných mocností. Vznikající tým by měl podle ministra Milana Chovance (ČSSD) sestávat z přibližně třicítky lidí. Ustavení podobného týmu do budoucna nevylučuje ani sousední Slovensko.

Čtěte také: Slováci se inspirují u Čechů: chtějí bojovat proti ruské propagandě

42 českých a slovenských webů, které šíří ruské lži

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články