Čeští pravoslavní mezi sebou bojují o restituční miliony

církevní restituce

Čeští pravoslavní mezi sebou bojují o restituční miliony 1
Domov
Sdílet:

Česká pravoslavná církev dostala na přelomu roku prvních 38 milionů z přislíbené miliardy majetkových náhrad. Oslavy se ale nekonaly. Místo nich se mezi pravoslavnými vyostřil boj o přístup k restitučním penězům, který dokonce získal mezinárodní rozměr.

Arcibiskup olomoucko-brněnský Simeon, jeden ze dvou pravoslavných českých arcibiskupů, na začátku měsíce zveřejnil nebývale ostrý dopis. Adresoval jej moskevskému patriarchovi Kirilovi, kterého žádá o pomoc. Simeon v dopise odmítá lednovou volbu nového vedení české odnože církve, které podle kritiků proběhlo v rozporu s pravidly pravoslavných.

„Cílem, jak je nasnadě, bylo získat přístup k penězům,“ píše Simeon. Restituční spor teď tedy dokonce nabyl mezinárodních parametrů. Dvě nejvlivnější pravoslavné církve – moskevská a řecká – nyní soupeří o vliv nad českými bratry, na jejichž účet postupně přistane restituční miliarda.

Na hodnostáře Martina Krupicu, který měl ještě nedávno coby statutární zástupce církve jako jediný podpisové právo ke kontu pravoslavných, přišlo v době, kdy 38 milionů na účet dorazilo, trestní oznámení. V něm se psalo, že Krupica se do funkce dostal na základě podvržené listiny.

Trestní oznámení podal bývalý pravoslavný kněz Evžen Freimann, který byl loni na konci roku zbaven kněžství právě kvůli šíření nepodložených obvinění vůči Krupicovi a dalším činovníkům církve. Případ údajně podvržených listin na začátku března policie odložila. Freimann byl veden jako agent StB pod krycím jménem Fery, ale získal osvědčení ministerstva vnitra, že byl registrován neoprávněně.

Žádná pojistka

Trestní oznámení, různá obvinění a nejrůznější výhrůžky jsou v české pravoslavné církvi, v níž se to bývalými agenty StB jen hemží, takřka na denním pořádku už zhruba rok. Události dostaly spád brzy poté, co sněmovna potvrdila, že restituce skutečně proběhnou.

Loni na jaře odstoupil tehdejší hlavní představitel církve metropolita Kryštof po obvinění, že má nemanželské děti. Krupica, který poté do volby nového vedení církve na tři čtvrtě roku převzal jeho úřad, čelil textovým zprávám vyhrožujícím mu smrtí, shořelo mu auto a někdo zabil jeho ovce.

V zákoně o církevních restitucích není žádná pojistka pro případ, kdyby miliony, které putují v rámci náhrad na konta náboženských organizací, byly zneužity. Jak s nimi bude naloženo, je pouze na jednotlivých církvích.

Statutární zástupce pravoslavných Krupica nechce upřesnit, jak církev naložila s 38 miliony korun, které nedávno na církevní účet dorazily. Jeho odpůrci – ovšem bez jakéhokoliv důkazu - tvrdí, že nejméně deset milionů korun padlo na odměny jeho spolupracovníků, to však Krupica popírá. „Tyto prostředky mají jiné určení,“ říká bez dalších podrobností funkcionář.

Volby v rozporu s ústavou

Část věřících včetně arcibiskupa olomoucko-brněnského Simeona neuznává nejen Krupicu, ale ani nové náboženské vedení církve. V lednu zvoleného pražského arcibiskupa Jáchyma a ve stejný den jmenovaného metropolitu českých zemí Rastislava. „Tyto volby proběhly v rozporu s ústavou pravoslavné církve, protože hodnostáře nevolilo takzvané eparchiální shromáždění duchovních a laiků, ale pouze takzvaný posvátný synod,“ soudí také religionista Ivan Štampach.

Český rozkol už řeší nejvyšší autority světového pravoslaví. Za kontroverzně zvolené představitele českých pravoslavných se postavil mocný moskevský patriarchát. Jeho vysoký činitel, metropolita Ilarion nedávno jednal v Praze. Že na rozvoji české pravoslavné církve Moskvě záleží, dokazuje i to, že moskevský patriarcha Kiril poskytl před několika lety dar téměř milion dolarů na zřízení rezidence pražského arcibiskupa.

Nyní ale Moskva soupeří o vliv nad světovým pravoslavím i nad Prahou s řeckou církví představovanou Ekumenickým patriarchátem v Konstantinopoli (čili Istanbulu), který je stále formálně považován za světové ústředí zmíněné církve.

Persona non grata

„Je to poprvé, kdy byla nová hlava místní církve intronizována bez uznání všech ostatních patriarchátů, takže  pravoslavná církev je nyní prakticky rozdělená na dvě části. Nyní nového metropolitu uznaly pouze patriarcháty Antiochie (Sýrie), Ruska a polská církev,“ napsal o českém církevním rozkolu řecký pravoslavný server Dogma.

Ekumenický patriarchát v Istanbulu, jakýsi „pravoslavný Vatikán“se k novým církevním šéfům v Praze staví spíše odmítavě. Na začátku března byli zástupci obou táborů z Česka pozvání na jednání do Turecka, ale k ničemu to nevedlo. „Konečné dohody nebylo možné dosáhnout a záležitost zůstává otevřená,“ citoval řecký server Romfea stanovisko Ekumenického patriarchátu.

Server dodal, že metropolita Rastislav je na Ekumenickém patriarchátě v Cařihradě dokonce „persona non grata.“

„Jde o rozdílnou interpretaci kanonického práva. Je otázkou, proč si konstantinopolský patriarchát zasedl na českou a slovenskou pravoslavnou církev a namísto konání v rámci kanonického práva se domáhá svých fiktivních nároků coby světovládce,“ prohlašuje Krupica. „Tak či onak, Pravoslavná církev v českých zemích nepodléhá žádnému schvalování odněkud ze zahraničí,“ dodal.

Zatímco představitelé církví náhradu majetku, o něž je kdysi připravili komunisté, pochopitelně vítají, někteří věřící před novou érou varují. „Církevním papalášům, leckdy nikým nevoleným a nikomu neodpovědným, daly majetkové náhrady do rukou prostředky, o kterých se jim nikdy nesnilo a vede to k situacím, jakými pravoslavná církev právě prochází,“ míní religionista Štampach.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz