AKTUALIZOVÁNO

Zemřu pro Alláha, křičel útočník na letišti v Orly. Přišel tam zabíjet

,

pachatel se zradikalizoval ve vězení

Témata: ,

Muž, který se dnes pokusil o útok na pařížském letišti Orly, křičel, že přišel „zemřít pro Alláha“. Uvedl to pařížský prokurátor, podle něhož byl útočník v podmínce a při akci měl u sebe zápalnou látku. Ve vazbě jsou po útoku tři lidé.

Pachatel, kterým je podle francouzských médií 39letý Ziyed Ben Belgacem narozený ve Francii, se podle prokurátora pokusil sebrat člence vojenské hlídky zbraň s jasným záměrem zabíjet lidi okolo sebe.

Útočník se pokusil zmocnit automatické pušky vojačky, kterou povalil na zem a držel podle očitých svědků za krkem. Její dva kolegové jej následně zlikvidovali.

Francouzská policie dnes zatkla a uvrhla do vazby pachatelova bratra a otce.

Podle francouzských médií měl 39letý Ziyed Ben Belgacem za sebou kriminální minulost a v průběhu času se „zradikalizoval“. To podle médií znamená, že se proměnil v extremistického muslima, což se zpravidla stává ve vězení, kde se dostává do styku s jinými radikály. Muž měl za sebou mimo jiné loupežná přepadení a obchod s drogami.

Vyšetřování vede protiteroristické oddělení pařížské prokuratury, které dosud žádnou spojitost útočníka s islámskými radikály podle dostupných informací nezjistilo. V databázi lidí považovaných za potenciální útočníky se nevyskytoval. Policie však již prohledávala jeho dům v listopadu 2015 bezprostředně po teroristických útocích, při nichž v Paříži zemřelo 130 lidí.

Na letišti dnes pachatel napadl tříčlennou vojenskou hlídku tvořenou dvěma příslušníky letectva a jedním rezervistou. Francouzská armáda zmobilizovala své příslušníky do hlídkových služeb v rámci pokračujícího výjimečného stavu zavedeného po předloňském krvavém masakru v Paříži.

Útočník se pokusil zmocnit automatické pušky vojačky, kterou povalil na zem a držel podle očitých svědků za krkem. Ovládnout zbraň se mu ale zcela nepodařilo, i když se ji pokoušel otočit proti zbývajícím dvěma členům hlídky. Ti po opakovaných marných výzvách, aby ustal ve své činnosti, ho nakonec zastřelili.

„Její dva kolegové považovali za nutné – a měli pravdu – zahájit palbu, aby ochránili ji a zvláště všechny lidi v okolí,“ řekl médiím francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian.

Čtěte také:  Islamista na pařížském letišti přepadl vojačku. Byl zastřelen

Z nového čísla Své viny nedokážu úplně sečíst, říká Lubomír Zaorálek

Echo týdne: He is (Parou) back ● Téma: Stará zbraň ● Svět: Startup Macron se stal monopolem ● Fokus: Nejdivnější lidé na světě ● Komentář: Muž, který znal smysl soutěžení ● Rozhovor s Vratislavem J. Slezákem: Věrný pes se podobá svému pánovi ● Kulturní tipy ● Postavy ● Styl ● Přeceňovaný a podceňovaný ● Technologie ● Aplikace ● Auto

Patriarcha a jeho sen o evropské říši Helmut Kohl: těžká politická váha ze staré školy, přispěl k vítězství Západu ve studené válce, stabilizoval Německo a nastartoval sjednocení Evropy
Johannes Gutenberg a zrod západního světa Muž, který vynalezl knihtisk, dokázal změnit a posunout svět víc než králové a prezidenti

Přejít na diskusi