2 Koronární díra

Slunce zčernalo. NASA zveřejnila snímek obří skvrny na Slunci

, NOVÉ

Na povrchu Slunce se objevila obrovská černá skvrna. Zachycuje ji snímek amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pořízený první den roku 2015. Velká tmavá oblast na jižním pólu Slunce se odborně nazývá koronární díra. Je to část sluneční korony s výrazně nižší teplotou a hustotou.

„Slunce zahájilo rok 2015 s obrovskou koronární dírou poblíž jižního pólu,“ komentovali snímek vědci z NASA. Poprvé takový jev zdokumentovali astronauti na počátku 70. let.

Koronární díry jsou u obou pólů Slunce. Vznikají, když od povrchu hvězdy odlétají částice, místo toho, aby se udržely u něj. Právě částice, které magnetické pole udrží u Slunce, se vlivem obrovské teploty rozžhaví a září. V dírách je tohoto solárního materiálu málo, a proto mají nižší teplotu a jeví se tmavší. Vědci ovšem dosud neznají přesnou příčinou toho, proč vznikají.

Čtěte také: NASA v pohotovosti: planetu Mars zasáhne ocas komety

Velikost děr a jejich tvar se proměňují a mohou být viditelné pět let nebo i déle. Procesy, které provázejí existenci koronárních děr, využívají vědci při snaze lépe pochopit a předpovídat vesmírné počasí.

,

Vážení diskutující, před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní či takové, které odporují obecné lidské slušnosti.