Deset samozvaných spasitelů Prahy: politici, podnikatelé i přeběhlíci

Deset samozvaných spasitelů Prahy: politici, podnikatelé i přeběhlíci 1
Domov
Jan Kálal
Sdílet:

Ve frontě před pražskou radnicí se letos před volbami tlačí celkem 31 stran a hnutí. Kromě těch zavedených i řada menších ambiciózních projektů, které přichází se svými recepty pro hlavní město, často však nemají ani vlastní web. Jejich programy se kryjí a soupeří o stejné voliče. Deník ECHO24.cz vybral deset nejzajímavějších.

Srdce s penězi od developera se zalíbilo i Čtyřlístku

Hnutí Pro Prahu jde do voleb s masivní propagací. Lídra kandidátky Zbyňka Passera a předsedkyně hnutí Petry Venturové je plné metro. Na billboardech a plakátech pak dominuje velké logo ve tvaru srdce, které vychází z grafického zpracování plánu pražské podzemky. Tříbarevný symbol se pak objevuje také ve spojení s celou řadou místních názvů – vždy ve sloganu My (milujeme) Kdesi cosi.

Nejvýraznějším sponzorem hnutí je pražský developer Radim Passer. Bratrovi, který je starostou Koloděj, dal na kampaň nejméně dva miliony korun. Jinak je ale financování ambiciózního projektu zatím mlhavé a jasnější bude zřejmě až po volbách – minimálně ve chvíli, kdy hnutí zveřejní ze zákona povinnou výroční zprávu.

Čím se naopak hnutí neváhá pochlubit, jsou podporovatelé z řad mediálně známých osobností. Posledním takovým úlovkem je autor komiksového Čtyřlístku Jaroslav Němeček. Kromě něj je to také sochař Olbram Zoubek nebo triatlonista Petr Vabroušek.

Čtěte také: Vybudujeme kolem Prahy 30 tisíc parkovacích míst, slibuje Passer

„Praha musí opustit nesmyslné megalomanské projekty, které jsou navíc předražené a nesystémové. Ušetřené peníze je možné investovat do rozvoje celkové infrastruktury,“ uvádí ve svém programu. Passer přemýšlí například nad tím, že při řešení problémů s Opencard by lidem v Praze dopřál hromadnou dopravu zdarma. Nebo plánuje vybudovat kolem metropole sít záchytných parkovišť s kapacitou 30 tisíc míst. Společně s Venturovou nabízejí voličům vize, jak by se jim v hlavním městě mohlo žít krásně. A nebáli se třeba policejní represe, když vezou autem mámě domů nákup.

Nástupkyně Bobošíkové řeší hlavně zdvojený název

Název PRO PRAHU – tentokrát napsaný velkými písmeny – najdou voliči v hlavním městě ještě jednou. Registrovala se pod ním koalice politického hnutí PRO a strany Česká Suverenita. Za Suverenitou stojí Jana Volfová, která stranickou štafetu převzala po Janě Bobošíkové.

Webové stránky České Suverenity mají do profesionální prezentace daleko. V sekci Volby je stále jen pasáž věnovaná Evropskému parlamentu, o komunálních volbách a sestavě lidí na kandidátce pro pražský magistrát tu není nic. Uskupení je aktivnější na Facebooku, kde se Volfová vrací právě k problému okolo stejného jména.

„My tenhle název chtěli již před tím, než se starostové pro Prahu přejmenovali na Pro Prahu. A oni to věděli, sama jsem jim to řekla, ještě když byli starostové, že chceme jako koalice PRO a ČS jít s názvem PRO PRAHU,“ přemítala šéfka České Suverenity. Podle ministerstva vnitra změnu nebude muset dělat nejspíš nikdo. Už v minulosti totiž krajský soud povolil v Hrušovanech nad Jevišovku ve volbách hned dvě uskupení s názvem Sdružení nezávislých kandidátů. „Rozhodovat o registraci bude magistrát a ten by měl vycházet z judikatury soudu,“ uvedl mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Stranu bývalých „véčkařů“ financují podivné půjčky

Svoji pražskou kandidátku má i strana Republika, která v hlavním městě kandiduje po názvem Republika pro Prahu. Za projektem stojí bývalí představitelé Věcí veřejných Otto Chaloupka a Michal Babák.

„Přes dvacet let jsem žil v USA, odkud jsem dovážel motorky, lodě, hlavně ale auta. Poté jsem byl poslancem českého parlamentu za Věci veřejné. Nyní se opět vracím ke své práci,“ vysvětluje na stranickém webu Chaloupka. Pasuje se do role naštvaného občana, ve které při loňských sněmovních volbách exceloval Andrej Babiš se svým ANO.

Čtěte také: Exposlanec VV Chaloupka dostal podmínku za rasistické výroky

Republika se snaží ukázat, že má průhledné financování a má zřízený transparentní účet. Některé položky na něm ale vypadají přinejmenším pochybně. Například 90 tisíc označených jako „PUJCKA BABAK“ nebo 30 tisíc s poznámkou „Půjčka – Otto Chaloupka“ navozují dojem, že dvojice bývalých poslanců bude chtít v budoucnu svoje peníze od strany zpět. Není ale jasné, jak a kudy by se k nim měly vrátit.

Na magistrát chce i šéf Unie bezpečnostních složek

Pražský magistrát chtějí dobýt i Patrioti – Volba pro Prahu. V jejich čele je hasič a předseda Unie bezpečnostních složek Jiří Vítek. „Nemůžeme a nechceme projídat svou budoucnost. Nechceme město zadlužené na několik generací dopředu. Prostředky, které město dnes vynakládá, se mu musí v budoucnu vrátit. Peníze vyhozené z okna se totiž do domu již nikdy nevrátí,“ načrtávají na úvod svého programu – poměrně nekonkrétně.

V jednotlivých bodech programu ale už navrhují například zavedení bezplatných školních autobusů a MHD zdarma, instalaci nízkého oplocení u dětských hřišť jako zábrany proti psům nebo vybudování hasičské stanice v Čimicích. Kdo je financuje a kolik plánují investovat do kampaně ale nikde neuvádějí.

Uzdravit nemocnou Prahu nejde bez receptu

Restart 2014 je dalším uskupením, které by se po volbách rádo podívalo na magistrát. Hnutí, které ještě dva měsíce před volbami nemá ani vlastní web, ale už od jeho vzniku provázejí spekulace o tom, kdo za ním stojí. Šéfem Restartu je podnikatel a bývalý dlouhodobý občanský demokrat Richard Perman, který v ODS skončil poté, co strana rozpustila jeho místní sdružení. Pražskou kandidátku zase vede exnáměstkyně z ministerstva vnitra Světlana Kubíková. Ta za sebou má krátké působení v hnutí ANO, ale vadil jí tamní nezájem o program i přítomnost lidí, kteří v minulosti spolupracovali se Státní bezpečností.

Čtěte také: Odešli od Babiše a z ODS. Teď to v Praze zkouší s vlastním hnutím

Perman na tiskové konferenci začátkem srpna nebyl schopný odpovědět na to, kolik peněz dá hnutí na kampaň a kde je chce vzít. To jen přiživilo spekulace, že za uskupením stojí někdo, kdo nechce být vidět. Mluví se třeba o kontroverzním politickém podnikateli Tomáši Hrdličkovi. Zájem na vzniku hnutí prý může mít i šéf pražské TOP 09 Jiří Vávra, který se nedostal na kandidátku své strany. „Pana Vávru samozřejmě znám, vím, o koho jde. Také vím, že jsou v TOP 09 obrovské problémy a pokud by o to v budoucnu pan Vávra projevil zájem, samozřejmě bychom byli pro spolupráci. Nic takového se ale neděje,“ odmítl podobné informace pro deník ECHO24.cz Perman.

Podle něj je Praha nemocná a Restart 2014 ji chce uzdravit. V plánu je výhodnější MHD, dostavba městského okruhu, více rozhodování pro městské části či „řešení pro psy a jejich pány“. Konkrétní návrhy, jak toho dosáhnout, ale zatím chybí. Program hnutí navíc nápadně připomíná cíle, které si vytyčilo Passerovo Pro Prahu.

Obrodit se se Šloufem v zádech

Pražané se budou moci rozhodnout i pro odpadlíky z prezidentské Strany práv občanů. Lidé, kteří byli od Zemanovců po sporech s vedením vyloučeni, totiž založili hnutí Obroda. A aby Obroda byla dokonalá, stal se jejím čestným předsedou lobbista a dlouholetá šedá eminence Miloše Zemana Miroslav Šlouf. Ten podle svých slov už nemá o aktivní vstup do politiky zájem a o svých věrných mluví dost blahosklonně. Třeba když vypráví o tom, jak z něj udělali čestného šéfa. „Udělali to beze mě. Je to takový čestný výstřel, na sjezdu jsem ani nebyl. Já jsem dopředu řekl, že nechci být nečestným předsedou a tak jsem se stal čestným,“ glosuje Šlouf dění v hnutí s tím, že to už nikomu nestihl rozmluvit.

Čtěte také: Šlouf je zpět. Prezidentem být nechce, své věrné vysílá do voleb

Stranu oficiálně vede teprve pětadvacetiletý student Jiří Bejlovec, kterého s sebou Šlouf přivedl od Zemanovců a který figuruje i na pražské kandidátce pro podzimní volby. Obroda se snaží vystupovat systémově a brání se nálepce protestního hnutí. Její volební motto proto zní „Dobré zachováme, špatné změníme“. Strana se chce soustředit na ochranu sociálně slabých nebo na podporu vzdělávání a vlastenectví.

Sázka na náhodu

Do voleb se v Praze hlásí i politická strana Domov. Ta proti vlivu kmotrů a lobbistů na svůj vnitrostranický život bojuje dost netradičním způsobem. Aby zákulisní šíbři nemohli ovlivňovat složení kandidátek, své potenciální zástupce si strana jednoduše vylosovala. Do losování se přihlásilo na 800 lidí a náhodným výběrem prošel třeba moderátor a dabér Zdeněk Mahdal.

„Losování se nám osvědčilo. Kandidátky zůstanou z 98 procent nezměněné tak, jak se vylosovaly,“ řekl deníku ECHO24.cz mluvčí Domova Pavel Havránek. Strana se prý vůbec neobává toho, že za své kandidáty bude muset nést odpovědnost, i když nezná jejich morální profil, minulost či politické názory. „Naší jedinou podmínkou pro kandidáty byl čistý trestní rejstřík,“ dodává Havránek.

Program Domova je založený především na prosazování referenda, nechybí ale ani tradiční lepší dostupnost veřejných služeb a samozřejmě levnější MHD.

Do voleb jde i bývalý primátor

K malým subjektům, které na podzim v Praze zkusí své štěstí, se řadí také Demokraté Jana Kasla. Hnutí bývalého pražského primátora získalo pozornost médií už před svým založením. Jen několik týdnů předtím totiž Kasl opustil čelo kandidátky hnutí ANO a se svými bývalými kolegy se pustil do ostré mediální přestřelky. Kandidátka, kterou Kasl sám povede, je nabitá známými jmény. Nechybí bývalý ministři dopravy Pavel Dobeš a Petr Moss nebo lékaři Pavel Klener a Martin J. Stránský.

Kaslovo hnutí chce svůj program představovat postupně, celkem má jít o více než šedesát oblastí. Odtajnění prvních z nich ale dává tušit, že ani zde nenajdeme oproti ostatním žádnou invenci: transparentní a důvěryhodná radnice, kamiony do města nesmí, Praha po mladé i seniory. Kolikrát už tohle Pražané slyšeli.

Čtěte také: 'Ano, mám top řešení.' Kasl sází na exministry i onkologa

O hlasy voličů bude usilovat také bývalý občanský demokrat Jiří Janeček, politik s kontroverzní pověstí. Prohlašuje třeba: „Postavím Prahu zpátky na nohy“ nebo „Vrátíme Praze zašlou slávu“. Především se ale snaží plout proti proudu a vyhlašuje, že odmítá nulovou toleranci hazardu. Protože kdo chce dusit hazard, pomáhá podle něj mafii.

V nabídce stran je také Konzervativní aliance 2014. Vznikla narychlo, webové stránky zatím nemá a detailů je o ní známých jenom málo. Jeden je ale výrazný, byť se netýká hlavní pražské kandidátky. Do křesla starosty na Praze 5 se s tímto spolkem chce vrátit bývalý občanský demokrat spojený s celou řadou skandálů – Milan Jančík.

Sdílet:

Hlavní zprávy