Britské banky v tichosti přesunuly bankovky do Skotska

Britské bankovky

Britské banky v tichosti přesunuly bankovky do Skotska 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Britské banky v minulém týdnu v naprosté tichosti přesunuly miliony bankovek do Skotska. Děje se tak v souvislosti se čtvrtečním referendem o odtržení Skotska. Pokud by v něm totiž zvítězili zastánci odtržení, banky se obávají, že by Skotové začali hromadně vybírat z britských bank své finance.

Zdroje deníku Independent uvádí, že banky přesuny provádí v obavě, aby v pátek, tedy den po referendu, které by mohlo skončit převahou “ano“ pro odtržení Skotska, nedošlo v panice k vyčerpání zásob bankovek. Experti nicméně upozorňují, že prozatím nezaznamenali žádné známky zvýšených výběrů z vkladových účtů nebo bankomatů.

Centrální banka Velké Británie Bank of England v návaznosti na tyto domněnky obyvatele ostrovního státu ujistila, že ručí za jejich vklady minimálně po dobu 18 měsíců od referenda. Všechny velké britské banky navíc své skotské pobočky jasně instruovaly, aby klienty uklidňovaly, že není důvod k panice.

,,Zaznamenali jsme, že se na nás obrací více klientů s otázkou, co by se mohlo stát. Žádný významný tok vkladů ze severu na jih jsme však nezaregistrovali,“ uvedlo několik britských bank.

Za tisk britských bankovek je zodpovědná Bank of England. Z města Debden v hrabství Essex, kde tisk probíhá, jsou bankovky následně v bezpečnostních vozech distribuovány do celé země. Systém takzvaného cirkulačního schématu následně zaručuje, že je Bank of England informována o případném nedostatku bankovek v daných hrabstvích.

Čtěte také text Iva Cermana: V předvečer rozpadu Británie

Před blížícím se čtvrtečním referendem se objevují varování vrcholných britských politiků, aby Skotové nehlasovali “ano“. Ministerský předseda David Cameron apeloval na Skoty, že v tom případě budou mít miliony lidí „zcela zlomené srdce“. Ozývají se i američtí experti, kteří Skotsko varují před negativními ekonomickými následky, které jim samostatnost přinese.

Deutsche Bank zase vyjádřila své obavy z toho, že rozdělení stávajícího Spojeného království bude předzvěstí ekonomické krize podobné té z třicátých let minulého století. Jiná německá banka Commerzbank ale toto tvrzení označila za přehnané.

Čtěte také: Nejnovější průzkum: 54 % proti nezávislosti Skotska

Čtěte také: Pithart: Po odtržení Skotska bude mít Anglie "český" problém

Nerozvádějte se jako bludní Češi, varuje Skoty historik Seifter

Sdílet:

Hlavní zprávy