NOVÉ

Nový iPad je krokem zpět: těžší, tlustší, levnější

,

iPad 9,7" pro rok 2017

Témata: ,

Společnost Apple, která se pro část lidí stala kdysi kultovní značkou pro mobilní telefony a tablety, uvedla tento týden na trh zcela nový iPad. Pokud však někdo čekal technickou revoluci, musí být zklamán. Nový iPad totiž v řadě ohledů zaostává za starým, který nesl označení iPad Air 2.

Vlastnosti zcela nového iPadu jsou horší už na první pohled. Má silnější tělo, je těžší a chybí mu také některé zajímavé vlastnosti jeho předchůdců. Chybí mu laminovaný displej a antireflexní vrstva, což mnozí nadšenci do moderních technologií považují za velký krok zpět.

Ve svých vnitřnostech má horší variantu čipu současné generace, který najdeme i v iPhonu 6. Je o chlup výkonnější než procesor z iPadu Air 2, který mezitím zmizel z katalogů na stránkách společnosti Apple, přestože se v mnoha obchodech nadále prodává.

Technici z YouTube kanálu iFixIt po rozebrání nového tabletu od Apple zjistili, že vesměs jde o lehce předělaný iPad Air první generace z roku 2013, jen s novějším procesorem. Vnitřní prostor přístroje je co do rozměrů a provedení téměř identický, včetně nalepeného předního panelu, který ztěžuje opravy. Za všemi mínusy, které nový iPad přináší, stojí nejspíše méně nákladná výroba přístroje.

V případě doporučené ceny ovšem výrobci překvapili – vzhledem ke zmíněným kompromisům stojí nový iPad o tisíc korun méně než jeho předchůdce. Zařazení nového iPadu do seznamu produktů se překvapivě událo v naprosté tichosti a bez doprovodné tiskové konference, která bývá pro Apple v obdobných situacích typická.

Technici se na sociálních sítích shodují, že nulová inovace je jeden z hlavních důvodů, proč se uvedení iPadu obešlo bez velkolepých fanfár. Podle nich jde jen o reakci Applu na zpomalující se tabletový trh, který zasáhl i jejich řadu mobilních zařízení.

Čtěte také: Samsung je tu zpět. Galaxy S8 s Bixby i rozeznáváním obličeje

Přejít na diskusi